BiH poražena od Grčke u Mejdanu, Bosnićevi Zmajevi skupo prodali kožu

Košarka 24. feb 202020:49 > 21:55
Anadolija

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u drugom kolu kvalifikacija za Eurobasket 2021 u tuzlanskom Mejdanu odmjerila je snage sa timom Grčke. Konačan rezultat glasio je 65:70 u korist gostiju,

Dvorana Mejdan bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, nakon što su košarkaši BiH u prvom kolu, u Rigi, slavili protiv Latvije – te su sa pozitivnom atmosferom u ekipu dočekali Grčku.

Prvo poluvrijeme bilo je dosta izjednačeno. BiH jeste imala manju prednost tokom prve i druge četvrtine, a ono što je obilježilo prvo poluvrijeme je mnošto promašaja na obje strane i jako mnogo izgubljenih lopti.

BiH je u posljednjim sekundama prve četvrtine izgubila prednost koju je gradila cijeli period, kada su Grci uspjeli uvezati tri dobra napada i na mali odmor otići s prednošću od 17:16.

U nastavku meča – BiH je ponovo za poen ili dva ispred Grčke – no niti jedna od ekipa nije uspjela ući u seriju kojom bi se odlijepili rezultatski za nešto mirniji odmor.

To se pak promijenilo polovinom drugog perioda, kada su Grci došli na +7, onda i na +9, i to u momentima kada je ritam igre tima BiH dosta pao – što je Grčka iskoristila, pogotovo preko slobodnih bacanja koja su odlično koristili. Igrači Vedrana Bosnića pravili su dosta tehničkih grešaka kako se bližilo poluvrijeme. Poeni Lazića malo su popravili dojam, ali ne toliko da BiH sa pozitivnim skorom.

Rezultat na poluvremenu glasio je 40:34 u korist Grčke.

Anadolija

BiH je na otvaranju drugog poluvremena smanjila na četiri poena razlike, ali su Grci vrlo brzo napravili 6:0 seriju za 10 razlike, što je do tada bila najveća prednost.

Kako se treći period bližio kraju – tako su igrači Vedrana Bosnića uspjeli da pronađu “nit koja im je falila”, a akcije su išle mnogo brže i mnogo lakše se dolazilo u poziciju za lagane poene.

Ipak, Grčka je u ovoj četvrtini uspjela doći do poena “kada god su joj najviše trebali”, i razliku ponovo vratiti na velikih 13 poena. Vanjski šut u bh. timu uopće nije radio, što su Grci fenomenalno iskoristili da pred posljednji period igre odu sa čak 16 poena razlike.

U posljednjem periodu Grčka je svojim sporim napadima i tačnim završecima sačuvala prednost stečenu u trećoj četvrtini, ali neizvjesna završnica je ipak uslijedila nakon vezane trojke i poena pod faulom. BiH je napravila 11:2 seriju i na tri minute do kraja meča spustila prednost Grčke na samo pet poena.

Na 1:37 do kraja BiH je razliku smanjila na četiri poena, pa su presingom preko cijelog terena pokušali ukrasti napad Grcima, ali igrači u plavim dresovima pogađaju tricu za 68:61.

Atić nakon toga pogađa trojku, uz dodatno bacanje zbog kojeg je eksplodirao Mejdan. Atić pogađa dodatni šut, čime je razlika smanjena na samo tri poena Grčke, a vrijeme na semaforu je pokazivalo 1:04.

BiH je uspjela odbraniti napad na 68:65, te su imali još 18.5 sekundi da sustignu tri poena. Atić je otišao na ulaz – ali nije pogodio. BiH je napravila faul, budući da je bila u bonusu – Grci koriste bacanja i upisuju pobjedu.

Konačan rezultat je glasio 70:65.

Naredni meč BiH igra 26. novembra 2020. godine, a protivnik BiH bit će Bugarska.

Vrijedi spomenuti i to da je ranije iz ove kvalifikacione grupe Bugarska savladala Latviju sa 110:104, nakon produžetka.