Nova dobra partija Bosnićevih Zmajeva, košarkaši BiH izborili Eurobasket

Košarka 29. nov 202022:10 > 22:46
Anadolija

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine izborila je plasman na Evropsko prvenstvo u košarci pobjedom nad Latvijom u dvorani Hotela Hills na Ilidži, rezultatom 79:73.

Selekciji BiH bila je potrebna samo ova pobjeda (iako je do kraja kvalifikacija ostalo još dva kola), budući da je Grčka u terminu od 18 sati savladala Bugarsku (78:84), i tako otvorila put izabranicima Vedrana Bosnića za plasman na smotru najboljih evropskih selekcija.

Tok utakmice

Početak utakmice pripao je Latviji, koja je bolje, mirnije otvorila susret i ostvarila uvodnu prednost. BiH je djelovala kao da je van ritma, ali nije dozvoljavala Latviji da se rezultatski odmakne.

VEZANE VIJESTI

Sredinom prve četvrtine BiH preuzima primat na terenu, i ofanzivno i defanzivno – te preokreće rezultat u svoju korist. Interesantno, i BiH i Latvija su dosta pokušavale da vanjskim šutevima naprave razliku. Nešto bolje je išlo BiH, koja je pogađala više i bolje skakala u napadu, tako da je sa 20:17 u korist domaće selekcije okončan prvi period.

Drugu četvrtinu, prve tri i pol/četiri minute obilježila je serija promašaja i jednih i drugih. Oba tima su izgledala dosta rastrgano, trošilo se mnogo lopti na nerezonske šuteve te je rezultat 20:19 za BiH dugo stajao na semaforu.

Potom je uslijedio period ‘normalizacije’, odnosno igre poen za poen, sve do posljednje minute druge četvrtine kada Atić, Kamenjaš i Roberson vezano pogađaju trojke, a u posljednjem napadu BiH je imala lagane poene sa linije slobodnih bacanja – te je rezultat na odmoru bio +12 u korist BiH, 40:28.

Anadolija

U trećoj četvrtni Latvija je pokušala brzom igrom da smanji zaostatak, i uspjeli su prići na devet poena, ali su Lazić i Sulejmanović sjajno vezali dva napada trojkama i prednost povećali na 15 poena za BiH. Na 40 sekundi do kraja nakon jedne dobre odbrane Atić je pogodio trojku za 60:43. Latvija je uzvratila dobromm akcijom i laganim poenima, a Roberson u posljednjem napadu nije uspio pogoditi šut za eventualno veću prednost.

Treću četvrtinu je krasila odlična igra u odbrani, gdje su se protivnici borili za svaki poen, što je pored vanjskog šuta i borbenosti vjerovatno najveći razlog visoke prednosti pred četvrtu četvrtinu.

Koncentracija u odbrani bh. košarkaša opala je na otvaranju četvrte četvrtine, koja je sa nekoliko laganih poena prišla na 10 poena. U napadu je Atić uspio jednom riješiti situaciju 1 na 1, dok je vanjski šut stao.

Problem za BiH predstavljala je i činjenica što je na šest minuta do kraja ušla u bonus.

Kada je Latvija prišla na osam poena, Roberson je pogodio trojku, potom je BiH odbranila napad – i umjesto da lagano poentira – Gegić to nije uradio. Kazna je uslijedila u vidu trojke Latvije. Latvija je evidentno ušla u šutersku seriju, te je na 4:20 do kraja rezultat bio 69:64.

Uslijedila je serije poen za poen. Na 2:30 do kraja i 75:68 domaća selekcija je igrala pune napade, dok su se Latvijci borili sa šutem sa linije slobodnih bacanja. Sve je naslućivalo penal/dramatičnu završnicu. Na 90 sekundi do kraj Atić nije pogodio štu za tri poena sa sedam metara, ali je Kamenjaš skočio u napadu i pogodio za 77:70. Latvijci su morali pogodili da bi ostali u igri u ovom susretu.

Pogodili su jedno od dva bacanja, a u narednom napadu Roberson je proigrao Kamenjaša koji je bio sam pod košem za +8 60 sekundi do kraja. Latvijci gube loptu, pa je osvajaju i promašuju zicer. Gubi i BiH loptu, ali do kraja nije ostalo dovoljno vremena kako bi protivnici evenutalno prišli bliže i preokrenuli meč.

Konačan rezultat glasio je 79:73.

Atić i Kamenjaš ubacili su po 19 poena i bili najefikasniji igrači susreta. Toliko je postigao i Lomazs kod Latvije. Roberson je dao 12, Sulejmanović 10, a devet je dodao Lazić.

BiH je prva u grupi zbog najbolje koš razlike, iako ima isti omjer kao Grčka.