Bosna i Hercegovina je prvak Evrope u košarci!

Košarka 16. aug 201520:39 > 21:58
Youtube

Košarkaši Bosne i Hercegovine te domaćina Litvanije odigrali su finalni meč Evropskog prvenstva za košarkaše do 16 godina, a susret je završen rezultatom 85:83, u korist BiH.

Pandžini izabranici su sjajno otvorili meč. Odlična skok igra, te nekoliko pogođenih vanjskih šuteva, uz dobru odbranu nakon prve četvrtine donijeli su BiH prednost od 26:19.

Džanan Musa je bio nerješiva enigma za odbranu Litvanaca, a tim BiH je u defanzivi uspio umnogome zaustaviti najjače oružje Litvaca, šut za tri poena.

Njegoš Sikiraš u prvom periodu je ubacio samo četiri poena, ali sa četiri skoka je dominirao reketom.

Najveća prednost BiH je iznosila 11 razlike, mada je većim dijelom prvog poluvremena rezultat bio poprilično blizu, naravno u korist našeg tima koji je vodio od samog starta.

Uleckas i Vasiliauskas su bili najveća prijetnja po koš BiH, dok je Musi sjano pomagao Sani Čampara, najviše vanjskim šutem.

Kako je odmicala druga četvrtina, javili su se problemi u defanzivnom skoku. Kada god bi se BiH odmakla na osam ili devet poena prednosti, Litvanija bi napravila seriju, mahom uzrokovanu našim grešama, tako da nisu dozvoljavali veću slobodu u igri selekcije Igora Pandže.

Ipak, posljednje tri minute Litvanci su dosta pali u igri, previše nerezonski šutirali što su najviše koristili Musa i Čampara, te pomogli BiH da se odmakne na 13 poena razlike nakon 20 minuta igre.

Na odmor se otišlo pri rezultatu 50:37 za BiH.

Youtube

Nakon prvog dijela, najefikasniji u timu Bosna i Hercegovine bio je Džanan Musa sa 22 poena, šest skokova i šet asistencija, te Sani Čampara sa 13 poena, dva skoka i jednom asistencijom.

Kod domaćina, nešto bolji od ostatka ekipe bio je Vasiliauskas sa devet poena, te Uleckas sa šest.

Iako su Litvanci bolje otvorili drugi dio, i malu nervozu tima BiH, Čampara trojkom sa osam metara, te lucidnom asistencijom Muse, BiH ponovo vraća 13 poena prednosti, a rezultat je glasio 55:42.

Šest minuta do konca treće četvrtine, nakon što je Čampara ukrao loptu i sam završio napad, najveća prednost je iznosila 15 razlike, ali Litvanija je već u narednom napadu pogodila trojku, zatim još jednu, ali Džanan Musa “floaterom” vraća dvocifrenu prednost našoj ekipi.

Litvaniju je u trećoj četvrtini jako dobro služila sreća, te su im neke nerezonske lopte ulazile u koš, ali mladi košarkaši BiH se nisu pokolebali. Natjerali su Litvance da tri minute do konca trećeg perioda uđu u bonus. Čampara i Musa su imali nevjerovatnu seriju te su razbijali Litvansku odbranu, koja u napadu nije imala puno rješenja, ali ponavljamo, Litvanija je sve vrijeme ”flertovala” sa devet do 12 poena zaostatka za BiH.

Treća četvrtina okončana je rezultatom 67:57 u korist Bosne i Hercegovine.

Youtube

U posljednjem periodu igre trebalo je spriječiti samo neku veću seriju Litvanije, i pobjeda bi došla sama. Ipak, ostao je problem lošeg otvaranja četvrtina, što su domaći iskoristili da priđu na osam razlike.

BiH je imala osjetno duže napade u posljednjoj dionici susreta, a pet minuta do isteka meča prenost je iznosila 76:71.

Njegoš Sikiraš, koji nije imao svoju noć četiri minute prije konce susreta isključen je zbog petog faula, čime su Litvanci došli na tri razlike, 78:75.

Nekoliko sudijskih propusta zabilježeno je u posljednje tri minute, a 2:31 do konca susreta, BiH je imala četiri poena prednosti. Velička je zadavao najviše problema odbrani BiH, ali trojka Muse 1:40 do kraja dala nam je novih pet razlike i napad.

U posljednjoj minuti BiH je vodila sa 84:81, dok je domaćin imao napad, kojeg je Velička promašio preko Džanana Muse. Ovi mladi momci uspjeli su izdržati pritisak Litvanije i 5.000 ljudi u dvorani koji su navijali za svoju reprezentaciju, te upisati svoja imena zlatnim slovima u anale BiH i evropske košarke.

Na koncu susreta, najefikasniji u redovima pobjednika i prvaka Evrope bio je Džanan Musa sa 33 poena, osam skokva i sedam asistencija, pratio ga je Čampara sa 23 ubačaja, osam skokova i sedam asistencija, a dvocifreni je bio i Čerkezović sa 10.

Kod poražene ekipe domaćina, Velička je ubacio 14, Vasiliauskas 12, a Uleckas 11 koševa.