Hrvatska s mukom do trećeg trijumfa na EuroBasketu

Košarka 09. sep 201520:52 > 10. sep 2015 07:49
Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatski košarkaši ubilježili su i treću pobjedu na Eurobasketu svladavši u 4. kolu gupe C u zagrebačkoj Areni Holandiju s 78-72 (14-18, 25-17, 23-18,16-19), te su osigurali drugu poziciju u grupi.

Izabranici Velimira Perasovića opet su, slično kao protiv Makedonije, ušli mlako i uspavano u utakmici, pa su Holanđani u prvoj četvrtini vodili s 18-10, a sredinom druge s čak 12 razlike (34-22).

Ozbiljnijom igrom hrvatski košarkaši su u samoj završnici prvog dijela s deset uzastopnih poena Bojana Bogdanovića, te košem Roka Lenija Ukića u zadnjoj sekundi uspjeli nadoknaditi prednost Holanđana i povesti s 39-35 na poluvremenu. Nakon 30 minuta Hrvatska vodi s ipak malo osjetljivijom prednošću (62-53), no sredinom zadnje četvrtine Holađani opet dolaze na samo dva poena zaostatka (64-62). “Vatreni” su tricama spriječili neizvjesniju završnicu, a Holađane je konačno “slomila” trica Darija Šarića za 77-89 minutu i po prije kraja.

Kod Hrvatske su najefikasniji bili Kruno Simon (18), Darijo Šarić (15), te Bojan Bogdanović i Ante Tomić s po 15 poena, dok su Holađane predvodili Schaftenaar (19) i de Jong (12).

U četvrtak u 18 sati Hrvatska igra posljednju utakmicu u grupi protiv Gruzije, no bez obzira na ishod te utakmice u Francusku odlaze kao drugoplasirana momčad grupe. Grci su i prije posljednjeg kola osigurali prvo mjesto u grupi C, a šanse za prolaz imaju još i sve preostale ekipe iz zagrebačke skupine.