Stari lisac Quaresma poslao Hrvate kući

Nogomet 25. jun 201620:56 > 26. jun 2016 00:37

U trećoj utakmici dana i jednom od derbija osmine finala Evropskog prvenstva u Francuskoj, Portugal je slavio sa 1:0 protiv Hrvatske nakon gola Ricarda Quaresme u sudijskoj nadoknadi.

Utakmica je odigrana u Lensu pred 40.000 gledalaca , a glavni sudija meča bio je Carlos Velasco iz Španije.

Prvo poluvrijeme odigrano je bez golova i ozbiljnijih prilika. Igra obje reprezentacije nije pružila zadovoljstvo gledaocima. Hrvati su imali više loptu u svom posjedu (60:40%), šutirali su tri puta prema golu, dok su Portugalci uputili samo jedan udarac prema Subašiću.

Portugalci su uspješno zatvorili Modrića, Rakitića i Perišića te im onemogućili slobodu kretanja i kreiranje napada. S druge strane Hrvati su preskakanjem igre tražili šansu iz kontri, što im nije pošlo za rukom.

Drugo poluvrijeme ponudilo je za nijansu zanimljiviju utakmicu.

U 51. minuti Brozović je nakon kornera šutirao preko gola, a deset minuta kasnije Domagoj Vida je imao najbolju šansu za Hrvatsku kada je poslije centaršuta Srne šutirao glavom pored desne stative Patricija.

U 63. minuti Portugal je zaprijetio preko Nanija, koji je atraktivno ramenom probao ugroziti gol protivnika.

Koliko se taktiziralo na terenu najbolje govori podatak da niti jedna ekipa nije uputila udarac u okvir gola za 90 minuta igre, a kako se bližio kraj tempo igre je padao iz minute u minutu kao da su svi jedva čekali produžetke.

Uslijedili su produžeci.

Iako su u produžecima Hrvati bili bolja ekipa na terenu i imali više šansi ispred gola Portugala na kraju se nisu radovali, a sve zbog veterana, Ricara Quaresme, koji je nakon jedne kontre svoga tima u 117. minuti zabio gol koji je i odlučio četvrtfinalistu. Quaresma se do duše nije baš pomući za pogodak jer je šut Cristiana Ronalda, koji je odbranio Subašić, sa dva metra pospremio u prazan gol.

Prvi dan eliminacione faze ponudio je odmah veliko iznenađenje jer su mnogi stručnjaci smatrali da će Hrvatska bez mnogo muke proći Portugal, iako u prethodna četiri dvoboja Vatreni nikada nisu slavili, a niti postigli gol protiv “evropskih Brazilaca”.

Kako god, Ronaldo i društvo će prolaz za polufinale tražiti protiv Poljaka koje predvodi Robert Lewandowski.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.