Tužne priče Pera Mertesackera i Andrea Gomesa

Nogomet 13. mar 201810:14 > 10:44
AFP

Živjeti život fudbalera san je mnoge djece i mladih širom svijeta. Stereotip nalaže da je fudbaler mlad, uspješan i bogat čovjek koji može sve i koji, osim brige da tu i tamo šutne loptu, nema problema u svojoj svakodnevici. Međutim, gotovo uvijek postoji i druga strana medalje.

Najbolji primjer kao dokaz toj tvrdnji je Per Mertesacker. Bivši nogometaš Hannovera i bremenskog Werdera otvorio je dušu novinarima Der Spiegela, objašnjavajući kako je živjeti takav život zna biti jako mučno i da, prije ili poslije, radost igranja fudbala degeneriše i postane više teret i pritisak nego bilo šta drugo.

Kada je 2006. godine Njemačku sa prvenstva izbacila Italija, osjećao sam olakšanje. Naravno, bilo mi je žao što smo ispali, sjećam se toga kao da je bilo jučer, ali samo sam mislio na to da je konačno sve završeno“, rekao je Mertesacker za Der Spiegel.

Njemački defanzivac je nastavio, rekavši kako je tada proživljavao trenutke ekstremnog pritiska, gdje nogomet više nije bio zabavan, te kako se sa tim nije znao nositi. Mentalni problemi koje je osjećao nastavili su se do danas, stoga je konačno odlučio okačiti kopačke o klin.

Ovo će biti moja posljednja sezona. Zaista ne mogu više. Želim samo sjediti na klupi, ili još bolje, na tribinama. Za koji mjesec bit ću konačno slobodan“, priznao je Mertesacker, dodavši kako jedva čeka da se oslobodi ružnog osjećaja u stomaku prije svake utakmice, zbog kojeg je u svlačionici često i plakao.

Kako Mertesacker nije izoliran slučaj, potvrdio je i Andre Gomes, vezni igrač Barcelone.

Na terenu se ne osjećam lijepo. Na treningu je sve u redu, ali ne uživam u onome što se na terenu događa za vrijeme utakmice. Ne pomaže mi o tome razmišljati, jer me obuzmu negativne misli. Ni sa kim ne razgovaram, ponekad se stidim da izađem iz kuće“, tvrdi Gomes u intervjuu za španski magazin Panenka.

Prije nekoliko mjeseci, Svjetsko udruženje nogometaša platilo je psihijatrijski tim kako bi se ustanovilo psihičko stanje igrača. Na uzorku od 826 fudbalera, ustanovljeno je da svaka treća osoba ima poremećaj anksioznosti, ili je čak depresivna. 

Dokaz je to kako nogomet na najvišem nivou nije samo zabava, novac i glamur. Ono što što se događa izvan svjetlosti reflektora zna biti itekako štetno po psihu svih sportaša koji svakog vikenda usrećuju milione gledalaca svojim bravurama, a samo oni znaju koliko je odricanja i patnje potrebno da biste vi svake subote i nedjelje pogledali nogometnu utakmicu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.