Analiza: Kako se Roma podigla iz ruševina

Nogomet 11. apr 201815:21 > 17:00
Michael Regan, Getty Images Sport

AS Roma postigla je sinoć u grotlu Olimpica historijski uspjeh plasmanom u polufinale evropske Lige prvaka u fudbalu. Malo ko je očekivao da će dvomeč sa Barcelonom proizvesti jedan od najzanimljivijih duela u posljednjih nekoliko godina. Ali kako je Džeki i kompaniji to pošlo za rukom?

Nakon 90 minuta u Camp Nou rezultat je glasio 4-1 za katalonski klub. I to je vrlo važno za sve ono što se dogodilo u uzvratu. Uprkos rezultatu, na terenu je bilo vidljivo da je Roma u Barcelonu došla da se nadmeće, a Di Francesco je očito želio igrati kontra tradicionalnom, stereotipnom, italijanskom načinu igre i očito se želio nadmetati sa Valverdeom.

U prvoj utakmici Roma je napravila nekoliko neoprostivih grešaka u odbrani i sa dva autogola i jednom poklonjenom loptom u petercu dozvolila Barceloni gotovo nepremostivu razliku iako, gledajući kvalitet na terenu, Barcelona nije briljirala, a Roma je igrala dosta agresivno.

Druga utakmica donijela je nekoliko stvari koje se bitno razliku u odnosu na prvih 90 minuta:

Mentalitet:

Ekipa Eusebija Di Francesca u utakmicu je ušla uvjerena da nema šta izgubiti, a svjesna da u Barceloni rezultat nije bio najpravedniji. Pripremio je ekipu gotovo savršeno i uspio uvjeriti svoje igrače da predaje nema, te zahtijevao pobjedu pred svojim navijačima i agresivan pristup od prve, do posljednje minute.

S druge strane Valverde svoje igrače nije pripremio mentalno za ovaj susret. Katalonci su djelovali zadovoljno sa rezultatom iz prvog meča i nadali su se da se neće suviše umoriti kako bi spremni dočekali prvenstvene obaveze, što im se na kraju obilo o glavu. Već nekoliko sedmica Barcelona ne igra dobar nogomet. Tu činjenicu prikrivaju rezultati, ali je očito da se ne radi o nezaustavljivoj fudbalskoj mašini od prije nekoliko godina. Barcelona je pomalo i potcijenila protivnika, a danas se sigurno i dalje pitaju šta je pošlo naopako.

Taktika:

Di Francesco je i u ovom segmentu nadigrao svog kolegu kojeg je, usput rečeno, susreo i prošle godine u Ligi Evrope, dok je bio na čelu ekipe Sassuola, a Valverde Athletic Bilbaa. I tada je rezultat bio 3-0 za Italijana. Italijanski trener  je postavio za njega dosta neobičnu formaciju 3-5-2, što je možda i zbunilo Katalonce. Sa samo trojicom igrača u odbrani, Barceloni je ostavio dosta prostora u blizini Alissona Beckera, a plan mu se lako mogao obiti o glavu.  Međutim, insistirao je na silovitom visokom pressingu kako ne bi dozvolio Barceloni da se “razmaše” u posjedu lopte i natjera protivnika da dugim loptama pokušaju doći do protivničkog šesnaesterca, u nadi da će snažni Manolas i visoki Fazio pokupiti sve lopte u zraku. Začepio je sve rupe na sredini terena sa petoricom veznih igrača koji se ne boje duela, a Nainggolan i Strootman bili su motor i pluća Rome. Di Francesco je u napadu zahtijevao brze kretnje i okomita dodavanja kako bi pokušao iskoristiti dosta spor centralni dio odbrane Barcelone sa Umtitijem i Piqueom.

Getty Images

Valverde, s druge strane, kao da nije imao nikakvog utjecaja na svoje igrače. U teškim trenucima nije imao nikakav odgovor na taktičke zamisli Di Francesca i dozvolio je italijanskom stručnjaku da mu oduzme najnažnije oružje – pas igru, i da ga natjera da igra na duga dodavanja što Barcelona nije navikla raditi. Sergio Busquets navodno je igrao i povrijeđen, te je bilo jasno da će iglica na vagi na sredini terena otići na stranu Rome. U napadu Valverdeova najveća uzdanica, Leo Messi, skupa sa Luisom Suarezom, ostao je odsječen i nije im omogućeno da na bilo koji način utječu na igru. Dva pokušaja Messija iz slobodnog udarca i jedan pokušaj iz Igre Suareza su premalo za igrače tog kalibra.

Di Francesco je smislenije iskoristio i izmjene na raspolaganju. Izveo je nepreciznog Schicka i umornog Nainggolana kako bi dao prostora El Shaarawyju i Cengizu Underu pri rezultatu od 2-0, kako bi pokušao iskoristiti prostor na krilima. Rezervista Under je, na kraju, bio asistent koji je zapečatio sudbinu Blaugrane. Valverde pri rezultatu 2-0 nije izvršio niti jednu zamjenu u pokušaju da spriječi ono što se očito spremalo, a to je treći gol Rome.

Kvalitet na travnjaku:

Iako je Barcelona nesumnjivo poimence kvalitetniji tim od Rome, zbog čega su od starta bili favoriti za prolazak u polufinale Lige Prvaka, Crveno-plavi nisu imali čovjeka koji bi mogao prevagnuti u ovoj utakmici. Za Romu je to bio Edin Džeko.

Najveće zasluge za potpuni preokret Vučice moraju ići kapitenu reprezentacije BiH. Džeko je pružio monstruoznu partiju, daleko najbolju otkako je zaigrao u žuto-crvenom dresu i pokazao da ga se s pravom može zvati jednim od najboljih napadača svijeta. Džeko je uzvrat protiv Barcelone odigrao perfektno, i u napadu i u odbrani, trčao je, trošio se ali, što je najvažnije, izluđivao je Piquea i Umtitija koji nisu mogli naći načina da ga zadrže. Pogotkom nakon samo šest minuta utakmice pokrenuo je san o velikom povratku Vučice i prolasklu u polufinale i bio je autor poteza koji je suštinski prevagnuo u ovom dvomeču izborivši jedanaesterac koji je u pogodak pretvorio Daniele De Rossi. Izuzetnu partiju za Romu pružili su i Manolas, autor trećeg pogotka, te Radja Nainggolan, koji je nakon neliko sedmica odigrao utakmicu na nivou.

Messi i Suarez dovedeni su u poziciju da tokom 90 minuta faktički nisu mogli ugroziti protivnički gol, a centralni vezni Barcelone, Busquets (igrao povrijeđen) i Rakitić nisu uspijevali izaći na kraj sa petoricom protivničkih igrača u veznom redu. Legendarni Andres Iniesta djelovao je umorno, i nakon utakmice izjavio je da bi mu ovo mogla biti posljednja utakmica u Ligi prvaka.

Sreća:

Sreća prati hrabre, kaže narodna izreka. I Roma je imala malo i toga. Da Edin Džeko nije postigao pogodak u šestoj minuti i pored toga što nije idealno zahvatio loptu, koja je prošla pored Ter Stegena, Roma vjerovatno ne bi prošla dalje. Rimljani su poveli u idealno vrijeme. Ko zna da li bi bilo snage i vjere u povratak da je kapiten Zmajeva zatresao mrežu u, recimo 25. minuti. Barcelona, s druge strane, ništa nije uradila kako treba. Ter Stegen je braneći jedanaesterac i zakačio šut De Rossija, ali više od toga nije mogao.

Roma je 80-tih godina prošlog vijeka posljednji put igrala finale jednog evropskog takmičenja. I to protiv ekipe Liverpoola. Engleski tim savladao je sunarodnjake iz Manchestera. Ko zna da li će se historija ponoviti. Ako pitate Džeku, Di Francesca, Alissona, Kolarova i ostale, oni se nadaju da hoće. Ipak su zalužili da budu u polufinalu. Sada mogu sanjati i finale u Kievu.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.