Španci osvojili 14 od 15 trofeja, jedan klub prekinuo niz

Nogomet 27. maj 201819:45 > 19:46
Reuters/Hannah McKay

Po četvrti put u posljednjih pet godina u evropskom Superkupu igrat će ekipe iz Španije, a prvi put će biti madridski derbi između Reala i Atletica.

Ovaj podatak ponajbolje govori kolika je dominacija klubova iz Primere na Starom kontinentu. Od mogućih 15 trofeja Španci su osvojili 14 (tačnije 13 plus ovaj za koji će se boriti madridski klubovi), a Mourinhov Manchester United je jedini uspio pokvariti niz da bude savršen. Do duše, klub sa Old Trafforda je prošle sezone slavio sa 2:0 protiv Ajaxa, a pitanje je šta bi bilo da je u finalu igrala neka španska ekipa.

U posljednjih pet godina najuspješniji je bio Real sa osvojene četiri Lige prvaka i četiri Superkupa. Na drugom mjestu je Sevilla koja je tri puta slavila u Ligi Evrope, ali je gubila od Reala (dva puta) i Barcelone u Superkupu. Zatim slijedi Barcelona (jedna Liga prvaka i jedan Superkup), te Atletico Madrid (jedna Liga Evrope i dva izgubljena finala od Reala).

Priliku za novu titulu u UEFA-inim takmičenjima imat će “Kraljevi” ili “Jorgandžije” koji će u avgustu odmjeriti snage u Superkupu.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.