Rusi na otvaranju Mundijala uvjerljivo savladali S. Arabiju

Nogomet 14. jun 201818:40 > 18:56
REUTERS/Carl Recine

Fudbalska reprezentacija Rusija slavila je uvjerljivu pobjedu na otvaranju prvenstva svijeta u fudbalu koje se igra u toj zemlji protiv selekcije Saudijske Arabije, rezultatom 5:0.

Domaća selekcija bila je bolji protivnik svih 90 minuta, kontrolisali su loptu i igru, što su uspjeli unovčiti tri puta u prvih 90 minuta odigranih na 21. Svjetskom prvenstvu.

Rusi su poveli već u 12. minuti meča. Nakon jednog prekida, loptu u šesnaesterac Saudijske Arabije ubacio je Golovin, a glavom je pogodio Gazinsky.

Napadi Rusije redali su se jedan za drugim, a 2:0 bilo je u 43. minuti. Indolentnost odbrane Saudijske Arabije ovog puta iskoristio je Cheryshev, koji je samo 20 minuta ranije ušao u igru umjesto povrijeđenog Dzagoeva.

Rusi su pobjedu ovjerili u 71. minuti. Gol je dao veteran i rezervista Dzuyba koji je bio nadmoćniji u skoku na centaršut Golovina.

Najljepši detalj meča dogodio se u sudijskoj nadoknadi susreta. Do svog drugog gola došao je Cheryshev lijepim udarcem i još ljepšim pogotkom u prvoj minuti nadoknade. On je šutirao sa ivice šesnaesterca, nešto iskosa s lijeve strane vanjskom stranom kopačke.

Lopta je završila u rašljama golmana Arabije za  4:0.

Odmah nakon toga, Rusiji je dosuđen prekršaj na nekih 20 metara od gola protivnika. Loptu je namjestio Golovin i pogodio za 5:0, te je tako postavio konačan rezultat meča, a svoju izvrsnu partiju – sa dvije asistencije krunisao je i golom.

Podsjećamo, 21. svjetsko prvenstvo u fudbalu pod okriljem FIFA-e otvoreno je danas u Moskvi na Luzhniki Areni, a tri meča na rasporedu su sutra, 15. juna.

Takmičenje prvog kruga grupe A zatvorit će selekcije Egipta i Urugvaja koje igraju u 14:00 sati.

Od 17:00 je na rasporedu susret Maroka i Irana iz grupe B, a od 20.00 sati igra se prvi derbi Svjetskog prvenstva u okviru grupe B između Portugala i Španije.

Prvenstvo će trajati do 15. jula 2018. godine kada je na rasporedu ceremonija zatvaranja i finalna utakmica.

Titulu osvojenu u Brazilu prije četiri godine brani selekcija Njemačke.