Hrvatska slavi Subašića

Nogomet 01. jul 201820:21 > 22:46
REUTERS/Max Rossi

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Danske odigrale su meč osmine finala Svjetskog prvenstva u Rusiji koji je nakon penala pripao "Vatrenima". Regularni dio meča završen je 1:1.

Susret na stadionu Nizhny Novgorod počeo je furiozno. Danci su u 2. minutu došli u vodstvo nakon jedne gužve u kaznenom prostoru Hrvatske. Strijelac je bio Mathias Joergensen.

Nisu ni proslavili vodostvo kako treba, a “Vatreni” su im već uzvratili. Mario Mandžukić je u 4. minutu iskoristio jednu odbijenu loptu i pospremio je u mrežu gola Kaspera Schmeichela.

Hrvati su u 20. minutu tražili penal nad Mandžukićem koji je oboren u 16-ercu Danaca, ali je sudija Nestor Pitana, iz Argentine, samo odmahnuo rukom.

U 27. minutu istakao se Danijel Subašić odbranivši pokušaj jednog Danca, koji je šutao iskosa sa lijeve strane.

Schmeichel je dva minuta kasnije pokazao da se radi o vrhunskom golmanu kada je odbranio sjajan pokušaj Ivana Rakitića.

Nakon uvodnih uzbuđenja, ozbiljnija šansa je tek viđen pred odlazak na odmor. U 44. minutu Rakitić je dobio upotrebljiv pas na rubu kaznenog prostora, ali je blago šutirao što nije bio problem za protivničkog čuvara mreže. Sa 1:1 otišlo se na pauzu.

Uspavanka u drugom poluvremenu

Drugi dio donio je slabiji nogomet kao da su obje selekcije odlučile “prigušiti gas”. Većina igre odvijala se na sredini terena.

U 56. minutu Yussuf Poulsen je probio po desnoj strani i nakon gužve u kaznenom prostoru Braithwaite puca, ali jako loše pored gola.

Iako nije bilo nekih šansi, stekao se utisak kako skandinavska selekcija kontroliše utakmicu pa je selektor Zlatko Dalić u igru poslao Matea Kovačića kako bi poboljšao penetraciju krzo dansku odbranu. Igrač Real Madrida je u 70. minutu zamjenio Marcela Brozovića.

Igrači sa sjevera Evrope su u 71. minutu ponovo zaprijetili preko Poulsena, ali je njegov šut uz dosta muke ukrotio Subašić.

U 77. minutu konačno da je i Hrvatska napravila jednu ozbiljniju akciju. Šime Vrsaljko je probio po desnoj strani, ušao u kazneni prostor, ali na njegov povratni pas nije natrčao niko. Lopta je nekako došla do Luke Modrića koji je sa 25 metara šutao dosta traljavo.

Ante Rebić je u 86. minutu pokazao da igra dobar turnir. Hrvatski napadač je prodao nekoliko lažnjaka svome čuvaru, uputio opasnu loptu u peterac Danaca, ali su defanzivci ove zemlje na vrijeme raščistili situaciju.

Ivan Rakitić je u 90+2 minutu uputio bombu sa dvadesetak metara koja je prošla nekoliko centimetara od Schmeichelovog gola.

I Danci su imali šansu u sudijskoj nadoknadi, neprecizan je bio Braithwaite čiju je loptu samo pogledom ispratio golman “Vatrenih”.

Argentinski sudija je nakon toga svirao kraj regularnog dijela što je značilo da će ove dvije reprezentacije po prvi put u svojim historijama odigrati produžetak na Svjetskom prvnenstvu.

Ponovo produžeci, i ponovo penali

Kao i u prvom današnjem meču između Španije i Rusije igrao se produžetak.

Lijevi bek Danaca Jonas Knudsen je u 95. minutu napravio pometnju u petercu “Vatrenih”. Dejan Lovren je bio na pravom mjestu blokiravši ubačaj protivničkog defanzivca.

Selektor Dalić u 97. minutu u igru šalje Andreja Kramarića umjesto Ivana Perišića koji se istrošio po lijevoj strani.

Upravo je Kramarić bio vrlo blizu da u 105. minutu dovede svoju reprezentaciju u vodstvo.

U 114. minutu Luka Modrić je od junaka umalo postao tragičar. Prvo je majstorski poslužio Rebića koji je srušen u kaznenom prostoru Danaca, a onda je preuzeo odgovornost na sebe. Ipak, Schmeichel je bio na visini zadatka i “uživo” uhvatio loptu koju je šutirao hrvatski kapiten.

“Vatreni” su u posljednjih pet minuta produžetaka bili superiorniji protivnik, ali nisu uspjeli završiti posao i sudija je po drugi put danas pokazao na seriju jedanaesteraca.

U penalima golmani su odigrali glavnu ulogu, ali je Subašić postao apsolutni junak nacije kada je sa tri odbrane odveo svoj tim na megdan Rusiji koja je danas, također, nakon “penal lutrije” slavila protiv favorizovane Španije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.