Malo Neymarove magije za četvrtfinale SP-a

Nogomet 02. jul 201817:06 > 17:50
Reuters/Michael Dalder

Reprezentacija Brazila izborila je društvo među osam najboljih timova na Svjetskom prvenstvu u Rusiji nakon što je sa 2:0 slavila protiv Meksika.

Meksikanci su bolje otvorili meč igran na stadionu Samara Arena. Bili su mnogo agresivniji, a brazilska odbrana je imala mnogo problema kako bi zaustavila pokušaje Carlosa Vele, Javiera Hernandeza i Hirvinga Lozana.

Brazilci su prvi put zaprijetili u 20. minutu kada je Neymarov šut odbranio golman Guillermo Ochoa. Ekipa selektora Juana Carlosa Osorija se u tim momentima orjentisala na kontra napade.

U 33. minutu “Selecao” je imao najbolju priliku na meču kada je Gabriel Jesus šutirao. Ušao je u kazneni prostor Meksika, ali je njegov pokušaj bio preslab za meksičkog čuvara mreže. Probali su Brazilci i iz odbitka, ali je jedna protivnički defanzivac izbacio loptu.

Južnoamerikanci su nastavili napadati, međutim rezultata se nije mijenjao pa se na poluvrijeme otišl osa “nulom”.

Drugi dio je odmah donio uzbuđenje. Do sad osporavani Neymar pokazao je malo magije iz svoga arsenala. Prvo je u 50. minutu petom uposlio Williana, ovaj mu je nesebično asistirao, da bi zabio za vodstvo i opšte oduševljenje brazilskih navijača na Samara Areni.

Meksički selektor je odmah reagovao i u igru, umjesto danas vrlo “tihog” Jonathana dos Santosa, poslao je Edson Alvarez. Samo pet minuta kasnije na “hlađenje” je otišao najbolji strijelac u historiji Meksika, Javier Hernandez.

U 61. minutu Meksiko je imao opasnu kontru iz koje je šutirao Vela. Njegov šut iz velike udaljenosti je išao pod prečku, ali Alisson Becker nije htio rizikovati pa je loptu izbacio u korner. Bio je to prvi šut u okvir gola za Meksikance.

Deset minuta kasnije Neymar je zabrinuo navijače. Nakon jednog starta nad njim ostao je da leži, ali je poslije ukazana ljekarske pomoći nastavio sa igrom. Brazilci su za prekršaj tražili crveni karton, ali je sudija Gianluca Rocchi nakon konsultacije VAR studija odlučio da Meksikanca ne sankcioniše.

Meksikanci su posljednjih deset minuta igrali na sve ili ništa. Brazil se grčevito branio. Ipak, “Selecao” je u 88. minutu pokazao zašto je možda najveći favorit turnira. Roberto Firmino, koji je tek ušao, postigao je gol za potvrdu prolaska, nakon asistencije Neymara.

Igrači Juana Carlosa Osorija do kraja meču nisu mogli ništa napraviti osim da čestitaju danas boljoj reprezentaciji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.