Švedska preko Švicarske među osam najboljih na svijetu

Nogomet 03. jul 201817:22 > 17:52
AFP

Fudbalska reprezentacija Švedske savladala je Švicarsku u osmini finala Svjetskog prvenstva u Rusiji i plasirala se u četvrtfinale. Rezultat je bio 1:0, a strijelac jedinog gola bio je Emil Forsberg sredinom drugog dijela igre.

Analitičari su u najavi utakmice isticali da je Švicarska blagi favorit za konačan uspjeh, ali na otvaranju susreta, Šveđani su bili agilniji i imali nekoliko dobrih akcija. Švicarci su se, pak, probudili tek u finišu prvog perioda igre dok su ostatak igre uglavnom pokušavali ubacivanjima u kazneni prostor i pokušajima s distance. Bez uspjeha.

Drugo poluvrijeme, Šveđani su otvorili sjajnom prilikom Ole Toivonena koji je šutirao preko gola iz vrlo dobre pozicije da bi nakon nekoliko minuta bezidejnih pokušaja na obje strane, Švedska u vodstvo stigla u 66. minuti. Mrežu je pogodio Emil Forsberg za veliko slavlje navijača tima iz Skandinavije.

U ostatku meča, selektor Švicarske Vladimir Petković potpuno je otvorio karte i napao protivnika. Uveo je sve preostale ofanzivne opcije što je rezultiralo boljim posjedom lopte i kontrolom igre. Uslijedilo je i nekoliko dobrih prilika, ali i sreća je bila saveznik Šveđana.

Rezultat se nije promijenio pa je Švedska pretposljednji putnik među osam najboljih reprezentacija svijeta. Tamo će snage odmjeriti s boljim iz meča Engleska – Kolumbija. Ova utakmica na rasporedu je večeras od 20 sati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.