Belgija poslala kući i posljednje Južnoamerikance

Nogomet 06. jul 201821:00 > 21:52
REUTERS/Murad Sezer

Belgija je u polufinalu Svjetskog prvenstva u Rusiji. Nogometaši selektora Roberta Martineza u petak su sa 2:1 slavili protiv favorizovanog Brazila.

Susret igran na Kazan Areni ponudio je veličanstven fudbal. Brazil je na početku prvog poluvremena imao više od igre. “Selecao” je kreirao šansu za šansom, ali nije uspio poentirati.

U 7. minutu smo svjedočili jednom od najvećih promašaja turnira kada je Thiago Silva sa nekoliko metara promašio prazan gol. Tačnije pogodio je stativu.

Selektor Tite je večeras umjesto Casemira, koji nije mogao igrati zbog kartona, u igru posalo Fernandinha. Upravo ovaj veznjak je u 13. minutu poklonio gol Belgijancima.

Južnoamerička reprezentacija je pokušavala na sve načine poravnati rezultat, ali je to i ostavljalo mnogo prostora za protivničke nogometaše. Kevin De Bruyne je u 31. minutu na majstorski način iskoristio jednu “pukotinu” u odbrani Brazilaca i zabio za velikih 2:0.

Do odmora se rezultata nije mijenjao.

U nastavku se dogodila možda najspornija situacija Mundijala. Sudija Milorad Mažić je u 56. minutu zaustavio igru kako bi uz pomoć VAR tehnologije pogledao snimak mogućeg prekršaja u kaznenom prostoru Vincenta Kompanyja nad Gabrielom Jesusom. Mažić je odlučio da nema ništa od penala.

Brazil je u 76. minutu uspio smanjiti rezultat preko Renata Augusta koji je neometano, pored belgijskih stubova odbrane, poentirao. U “obrvu” ga je pogodio Philippe Coutinho.

Augusto je u 81. minutu propustio šansu da postane heroj nacije. Promašio je cijeli gol Belgije iako ga prilikom šuta niko nije ometao.

Selektor Martinez je u 83. minutu na teren poslao Thomasa Vermaelena kako bi sačuvao vodstvo svoga tima. Taktika se isplatila što je značilo da je Belgija protivnik Francuske u polufinalu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.