Dva gola za historiju: Belgiji bronza na Mundijalu

Nogomet 14. jul 201817:49 > 17:53

Sa dva gola u mreži Engleza, sjajna generaciji Belgije je osvojila bronzu na Mundijalu u Rusiji. Pobjedom nad Engleskom s rezultatom 2:0, Belgijanci su ostvarili najveći uspjeh u historiji učešća na Svjetskim fudbalskim prvenstvima. Najbolji rezultat su ostvarili na prvenstvu u Meksiku 1986. godine kada su bili četvrti.

Meč koji se za treće mjesto igrao u Sankt Peterburgu su bolje otvorili Belgijanci i već u četvrtoj minuti je mrežu Engleza zatresao Thomas Meunier kojem je asistirao Eden Hazard. To je bio njegov šesti pogodak za Belgiju na Svjetskom prvenstvu. Do kraja prvog dijela meča su “Crveni đavoli” dominirali zaprijetivši u nekoliko navrata Jordanu Pickfordu, golmanu “Gordog Albiona”, ali nisu uspjeli postići još jedan pogodak. Englezi su bez izglednijih prilika pokušavali izjednačiti rezultat.

Anadolija

Otočani su na početku drugog poluvremena zaigrali otvorenije i odlučnije. U 69. minuti su imali najbolju priliku na utakmici do tada kada je Marcus Rashford s linije skinuo loptu nakon šuta Erica Diera, veznjaka “Tottenhama”. Deset minuta kasnije, Menuer je ponovo bio u prilici da kazni najbolju šansu Engleza i povisi rezultat na 2:0. Njegov udarac iz poluvoleja je odbranio Pickford.

Ali, engleski golman je bio nemoćan nakon odlične akcije Belgijanaca kada u 82. minuti susreta za 2:0 pogađa Hazard kojem je asistirao Kevin de Bruyne. 2:0 je bio i konačni rezultat meča za treće mjesto koji se igrao u Sankt Peterburgu.

Sutra na moskovskom “Lužnjiki” stadionu će biti odigran finalni meč između Hrvatske i Francuske. Utakmica počinje u 17 sati po bh. vremenu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.