Liga nacija – BiH, Finska i Bugarska s maksimalnim učinkom

Nogomet 16. okt 201812:00 > 12:04
REUTERS/Dado Ruvic

U susretima 3. i 4. kola nogometne Lige nacija najveće iznenađenje napravila je reprezentacija Engleske koja je u A-ligi/Grupa 4 u gostima na stadionu "Benito Villamarin" u Sevilli savladala Španiju sa 3:2 (3:0).

Špancima je to bio prvi poraz, ali su zadržali vodeću poziciju u grupi, u kojoj još igra svjetski viceprvak – Hrvatska, koja je treća na tabeli.

Podmlađena selekcija Engleske je sva tri gola postigla u prvom poluvremenu, iako su Španci imali veći posjed lopte. Junak engleske pobjede bio je Raheem Sterling, koji je postigao svoje prve golove u zadnje tri godine u dresu reprezentacije. Prvi gol postigao je u 16., a drugi u 38. minuti, a među strijece se još upisao Marcus Rashford u 30. minuti. U drugom poluvremenu Španci su golovima Francisca Alcacera u 59. minuti i Sergija  Ramosa u samom finišu smanjili prednost, ali za preokret nije bilo vremena.

Nogometni statističari su došli do podatka da je Španija prvi put na domaćem terenu primila tri gola, dok su sa druge strane Englezi prvi put u zadnjih 30 godina pobijedili Španiju u gostima.

U A-ligi  Švicarska je u Reykjaviku sa 2:1 pobijedila domaći Island, kojem je to bio treći poraz u Ligi nacija. Švicarci su se tako na vrhu tebele u Drugoj grupi izjednačili sa Belgijom sa po šest bodova.

U B-ligi BiH je u Trećoj grupi golovima Edina Džeke na Grbavici savladala Sjevernu Irsku sa 2:0 i tako zabilježila treću uzastopnu pobjedu. Maksimalan učinak u dosadašnjem dijelu Lige nacija pored BiH, samo su još ostvarile reprezentacije Bugarske i Finske.  Za plasman u A-ligu “Zmajevima” bi u posljednjem susretu, 15. novembra u Beču, protiv  Austrije bio dovoljan i neriješen rezultat.

U C-ligi Estonija i Mađarska su remizirale 3:3, dok je Finska na domaćem terenu bila bolja od Grčke sa 2:0.

U D-ligi Bjelorusija i Moldavija su igrale bez pogodaka, dok je vodeći Luksemburg sa 3:0 pobijedio San Marino.

Danas je na programu još devet utakmica 3. i 4. kola, a najinterasantniji susret igrat će se u Prvoj grupi A-lige gdje aktulani svjetski prvaci Francuzi u Parizu dočekuju bivše prvake Nijemce.

Zanimljiv susret će se igrati i u Harkovu gdje Ukrajina dočekuje Češku u borbi  za prvo mjesto u Prvog grupi B-lige.