Cityju gradski derbi i prvo mjesto, Arsenalu novi remi

Fudbaleri Mancherster Cityja pobjedili su u gradskom derbiju na svom terenu rezultatom 3:1 Manchester United u 12. kolu Premijer lige.

Građani su odigrali sjajan meč protiv velikog rivala, Sergio Aguero je postigao svoj osmi gol u derbiju Manchestera čime se izjednačio sa Waynom Rooneyem, a ekipa Pepa Guardiole je ponovo preuzela prvo mjesto na tabeli gdje ima 32 boda, dva više od Liverpula.

City je od samog starta meča krenuo u totalnu ofanzivu, koju je krunisao golom David Silva. Građani su 12. minutu odigrali sjajnu akciju, Raheem Sterling je centrirao sa levog krila, dok je na drugoj stativi loptu prihvatio Bernardo Silva i “na prvu” uposlio Davida Silvu, koji je pobjegao čuvarima i sa nekoliko metara matirao De Geu.

Pritisak ekipe koju vodi Pep Guardiola je potom popustio, što je izabranicima menadžera Josea Mourinha pomoglo da uspostave kakav takav egal na terenu.

Ipak, u nastavku meča je City vrlo brzo došao do 2:0, a sjajan gol je postigao Sergio Aguero u 48. minutu. Argentinac je prihvatio loptu na 40 metara od gola Uniteda, proslijedio je ka Riyadu Mahrezu, koji ju je vratio za dupli pas. Aguero se stuštio kroz desnu stranu šesnaesterca protivnika, uputio “rafal” pod prečku gola, dok David De Gea nije imao kada da bolje reaguje, dok mu je lopta proletjela iznad ruku.

Loša situacija na terenu za Crvene đavole se popravila u 58. minutu kada je sa penala precizan bio Anthony Martial. Prethodno je francuski ofanzivac poslao loptu u šesnaesterac za Romelua Lukakua, koji je tek ušao u igru, a kojeg je faulirao golman Cityja Ederson.

Ako je bilo nedoumica ko će biti pobednik na stadionu “Etihad”, one su otklonjene u 86. minutu, kada je poslije odlične akcije sa mnogo razmjenjenih pasova, na 3:1 za City povisio Ilkaj Gindogan. Kako je izračunala precizna Opta statistika igrači Cityja su razmjenili 44 pasa prije gola njemačkog fudbalera.

Arsenal i Wolverhamptona su u drugom meču u terminu od 17,30 igrali nerješeno 1:1. Strijelac za Vukove je bio Ivan Cavaleiro u 13. minutu kada je posle duplog pasa sa Himenezom savladao Bernda Lena. Tobždije su imale nekoliko sjajnih prilika, Aubameyang je sa samo nekoliko metara pogodio stativu, a tek su u 86. minutu preko Henrikh Mkhitaryana uspjele da izjednače, što je ostao i konačan rezultat.

Vukovi su imali nekoliko stopostotnih šansi za prvu pobjedu nad Arsenalom od 1979. godine, Watt je u petom minutu sudijske nadoknade pogodio prečku, a pred kraj je odličnu priliku propustio i Jota.

Arsenal je vezao treći uzastopni remi, pa je sada peti na tabeli sa 24 boda, dok je Volvs na 11. mjestu sa 16 bodova.