Remi zlata vrijedan, BiH među evropskom elitom

Nogomet 15. nov 201821:30 > 22:35
REUTERS/Heinz-Peter Bader

U utakmici 5. kola Lige nacija na Ernst Happel stadionu u Beču snage su odmjerile reprezentacije Austrije i Bosne i Hercegovine. Meč je završen rezultatom 0:0 što je značilo da su "Zmajevi" osvojili prvo mjesto u svojoj grupi.

Bh. nogometaši su u četvrtak pred 15.000 posjetilaca napravili historijski rezultat, najveći nakon odlaska na Svjetsko prvenstvo u Brazilu. “Zmajevi” su u ovom ciklusu odigrali po dva meča protiv selekcija Austrije i Sjeverne Irske uz tri pobjede i samo jedan remi, ovaj večerašnji – uz gol razliku 5:1. “Nula” na Ernst Happel stadionu je značila da se Bosna i Hercegovina našla među 12 najboljih timova Starog kontinenta.

Tok meča

Izabranici Roberta Prosinečkog silovito su ušli u meč. Igrao se prvi minut kada je Edin Džeko zaprijetio. Popularni Dijamant se našao u dobroj prilici, ali nije na najbolji način ošutao loptu.

U tim trenucima Zmajevi su u potpunosti kontrolisali utakmicu dok su Austrijanci pokušavali preko kontri ugroziti gol Ibrahima Šehića, ali na sreću bez uspjeha.

U 16. minuti malo uzbuđenja. Edin Višća se sjurio prema austrijskom golu, sve je “mirisalo” na vodstvo, ali je sudija svirao nedozvoljenu poziciju.

Nakon uvodnih 20 minuta, domaći igrači su preuzeli incijativu. Međutim, tada su reprezentativci BiH napravili i najbolju šansu. Igrao se 26. minut kada je Ognjen Vranješ sa nekih pet metara promašio zicer, ali je već bila signalizirana nedozvoljena pozicija.

Negdje u 30. minutu zvanični spiker na stadionu upozorio je navijače selekcije Bosne i Hercegovine koji su napravili bakljadu. Poslije “incidenta” nije bilo nekih posebnih uzbuđenja sve do samog kraja prvog dijela meča.

Od 43. minute krenula je potpuna opsada gola Heinza Lindnera. “Zmajevi” su očigledno išli na pogodak kako bi na odmor otišli smireniji. U 45. minutu centimetri su nas djelili od gola. “Krivac” je bio večeras vrlo dobri Višća. Prvo mu je golma odbranio šut, da bi Višća ubrzo opet testirao golmana domaćih. Ovog puta Lindner je bio nemoćan, ali je naša “osmica” bila neprecizna pa je lopta završila u autu.

Sa “nulom” se završio prvi dio utakmice.

U nastavku Austrija je krenula na sve ili ništa. Presing im se skoro isplatio u 50. minutu. Prvo je David Alaba pokušao, pa su nas “vile pronosale” nakon šuta Marka Arnautovića. Prvi napadač domaćih je makazicama pokušao dati gol, ali je bio neprecizan.

Džeko je u 55. minutu uzvratio i na muke stavio Lindnera. Šut mu je na putu do gola Austrijanaca bio izblokiran pa domaća “jedinica” nije imala problema da iskontroliše loptu.

Tri minuta kasnije napadač Rome se našao u najboljoj šansi dotadašnjeg dijela utakmice. Našao se oči u oči sa Lindnerom, ali je bio neprecizan.

U 64. minutu Haris Duljević majstorski je sa lijeve strane gađao rašlje protivničkog gola. Lindner je po ko zna koji put večeras pokazao da je na visini zadatka. U nastavku akcije opasno je zaprijetio Ervin Zukanović.

Nekoliko minuta kasnije Elvis Sarić je zakasnio da preda loptu Džeki koji bi sam izbio ispred austrijskog gola. Sudija je bio neumoljiv signalizirajući nedozvoljenu poziciju.

U 72. minutu Austrijanci su mogli povesti. Nakon kornera najviši u skoku je bio kapiten Julian Baumgartlinger  koji je šutirao pored stative.

Na kraju “nula”

Kako se meč bližio kraju tempo se polako smirivao, kao da su igrači bili zadovoljni remijem. Većina dešavanja odigravala se na sredini terena.

U 88. minutu izbile su varnice na terenu. Sarić je dobio žuti nakon jednog starta što je dovelo do nezadovoljstva protivničkih igrača. Zasmetalo im je što je glavni sudija meča prekinuo kontru prema golu Šehića.

Do kraja meča nije bilo promjene rezultata što je značilo veliko slavlje za naviječa bh. tima.

Austrija: Lindner, Lainer, Hinteregger, Dragović, Alaba, Žulj, Baumgartlinger, Lazaro, Kainz, Schoepf, Arnautović.

BiH: Šehić, Vranješ, Šunjić, Zukanović, Čivić, Bešić, Sarić, Pjanić, Višća, Duljević i Džeko.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.