Prvo poluvrijeme za anale, u drugom BiH spašavala bod

Nogomet 26. mar 201922:24 > 22:38
Reuters

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine u drugom kolu kvalifikacija za EURO 2020 na Bilinom polju u Zenici odigrala je meč sa Grčkom, a nakon 90 minuta drame - susret je okončan 2:2. Četiri gola, dva žuta, jedan crveni karton, dosta varnica na terenu i remi uz prokockanih 2:0 reprezentativaca BiH, najkraći je opis meča.

Izabranici Roberta Prosinečkog odlično su otvorili susret, i već u prvim minutama stekli su terensku inicijativu, koju su u ranoj fazi meča – dvostruko naplatili pomalo indisponiranim Grcima.

Igrao se 10. minut kada je nastupila erupcija oduševljenja na punom Bilinom polju. Miralem Pjanić izveo je prizeman korner, a lopta je došla do Edina Višće na ivici šesnaesterca Grčke. On je šutirao, pogodio jednog odbrambenog igrača gostiju – ali mu se lopta vratila, a Višća je iz drugog puta pogodio mrežu golmana Vlachodimosa.

VEZANE VIJESTI

Gol je dao krila Zmajevima koji su silovito nastavili da napadaju na gol Grka. Minuta je 15., a na semaforu je stajalo 2:0.

Arbitar Makkelie iz Holandije dosvirao je faul na nekih 30 metara od gola Grčke. Nervozni Vlachodimos je katastrofalno postavio živi zid, što je uvidio Miralem Pjanić. Odličan udarac u nebranjeni ugao za sigurno vodstvo Bosne i Hercegovine.

Grčka je u drugoj polovini prvog dijela uspjela da konsoliduje svoje redove, pa su i dva puta zaprijetili golu Šehića, međutim promjene rezultata nije bilo.

Imala je BiH još nekoliko ozbiljnih pokušaja, a najbliži trećem golu bili su Džeko i Cimirot – međutim nedostajalo je malo sreće.

Inače, BiH je uputila četiri udarca u okvir gola u prvom dijelu, dva su završila u mreži, dok je samo jedna lopta, nakon prekida, išla u okvir gola Šehića – no golman BiH bio je siguran.

S obzirom na sve prikazano u sadržajnih prvih 45 minuta, ovo je ponajbolja predstava Zmajeva od kako je selektor BiH Robert Prosinečki.

Anadolija

Drugo poluvrijeme počelo je nešto agilnijom igrom Grčke, koji su željeli doći do smanjenja rezultata. Pokušavali su dugim loptama brzo doći do gola Šehića, ali odbrana BiH djelovala je vrlo sigurno.

S druge strane, tim Roberta Prosinečkog je napadao po stranama. Duljević i Kolašinac po desnoj, te Višća po lijevoj probijali su – ali nedostajao je posljednji pas.

#related-news_0

Drama na Bilinom polju počela je da se dešava od 64. minute, kada je tim BiH primio gol, a malo poslije toga je i ostao bez igrača na terenu u 66. minuti

Toni Šunjić je bio neoprezan u kaznenom prostoru, zbog čega je holandski sudac dosvirao penal. Loptu je namjestio Fortounis i pogodio. Odmah nakon toga Miralem Pjanić je neoprezno reagovao u jednom duelu, što je Makkelie vidio kao namjeran faul, a veznjaku BiH je pokazao direktan crveni karton.

Malo nakon toga – Sead Kolašinac je odlično kombinovao sa Džekom, a fudbaler Arsenala našao se u fenomenalnoj prilici za treći gol BiH, ali lopta nije našla put do mreže.

Selektor Grčke je potom bacio sve karte na napad, kako bi sa Bilinog polja otišao neporažen. Sa dvije duge lopte Grci su brzo dolazili do gola BiH, koristili su igrača više, ali je Šehić sa dvije dobre intervencije spasio vodstvo BiH.

Minuta je bila 85. kada se rezultat na semaforu poravnao na 2:2. Odličan centaršut sa desne strane pronašao je rezervistu Kolovosa, koji fenomenalnim udarcem glavom pogodio rašlje gola Ibrahima Šehića. Time je postavljen i konačan rezultat meča.

Grčka i BiH nakon ovog okršaja imaju po pobjedu i remi, odnosno četiri boda, ali je Grčka na poziciji broj dva zbog bolje gol razlike.

Italija je u ovoj grupi J savladala Lichtenstein sa 6:0 i tako se zacementirala na prvo mjesto sa gol razlikom 8:0. Također, u ovoj grupi svoj meč odigrali su Armenija i Finska, a slavili su gosti 2:0.

Rezultati drugog kola J-grupe kvalifikacija za evropsko nogometno prvenstvo 2020. godine:

Armenija – Finska 0:2
Bosna i Hercegovina – Grčka 2:2
Italija – Lihtenštajn 6:0