Bordo rapsodija na Grbavici: Uvjerljiva pobjeda Sarajeva na derbiju

Nogomet 06. apr 201920:34 > 21:22
Fena

Ekipe Željezničara i Sarajeva odigrale su najveći bh. fudbalski derbi na Dan Grada Sarajeva, a nakon 90 minuta borbe uspješnija je bila ekipa sa Koševa, rezultatom 3:0, što je najuvjerljivija gostujuća pobjeda Sarajeva u mečevima protiv Željezničara na gostujućem terenu.

Priliku da prvi zaprijeti imao je domaćin. Slobodan udarac u opasnoj zoni već u trećoj minuti, ali Kovačević se istakao sa odbranom, a odbrana Sarajeva dobrom intervencijom.

Nakon što je okončano ispitivanje snaga – izabranici Husrefa Musemića poveli su već iz prve ozbiljne prilike na utakmici. Sarajevo je izvelo korner, Mujakić je glavom prebacio loptu na peterac, a tamo se sam našao Lazić, stoper Sarajeva kojem nije bilo teško kazniti grešku domaće ekipe. Igrala se 11. minuta.

Da je Hajdarević bolje šutirao prema golu Kovačevića u 13. minuti prednost bordo tima se mogla anulirati, no lopta je otišla pored gola.

Uslijedila je kazna, i to vrlo brzo. Na semaforu Grbavice stajalo je 0:2 u 16. minuti.

Otvaranje meča iz snova za ekipu Sarajeva ponovo je omogućila odbrana Željezničara koja se jako loše postavila. Ahmetović je poslije jedne polukontre na sedam metara prizemnom loptom pronašao kapitena Velkoskog, koji snažnim udarcem matira Kjosevskog za veliko slavlje navijača bordo tima.

N1

Nakon žestokog otvaranja meča, i stečenog visokog vodstva uslijedio je nešto mirniji period igre na Grbavici. Crepulja je imao dobar pokušaj za Sarajevo, a Zajmović za Željezničar – no mreže su mirovale. Sarajevo je dobro čuvalo rezultat, a u napadu su se aktivirali pred kraj prvog dijela susreta – no odbrana Željezničara je u dva navrata dobro intervenisala.

Prvi dio je okončan rezultatom 0:2 u kojem je Sarajevo iskoristilo svoje prilike, a Željezničar se našao u situaciji da na svom terenu stiže visok rezultat, ponajviše zahvaljujući indolentnim reakcijama odbrane.

Domaći Željezničar je bolje otvorio nastavak susreta. Mogli su plavi do smanjenja rezultata već u 50. minuti, ali je pokušaj Ramovića zaustavila prečka. Deset minuta kasnije gosti traže jedanaesterac, ali sudija Peljto nije pokazao na bijelu tačku.

Kako je vrijeme odmicalo – Željezničar se sve više otvarao prema golu Sarajeva, ali ozbiljnijih prilika nisu uspjeli napraviti, barem ne onih koje bi direktno ugrozile gol Sarajeva.

N1

Sve je to kaznio Tatar u 73. minuti susreta.

Prvo je Velkoski nakon dobre akcije, sa pet metara dobro šutirao, ali je pogodio golmana Željezničara. U nastavku akcije Sarajevo ponovo došlo do lopte, tačnije Tatar – koji ju je zakucao pod prečku za ovjeru pobjede na velikom gradskom derbiju. Domaći igrači su tražili faul – ali Peljto se nije oglasio nego je pokazao na centar.

Do konca meča rezultat se nije mijenjao, a gosti – lideri premijerligačkog karavana – mirno su okončali susret i počeli da slave uvjerljivu pobjedu. Jedino vrijedno pomena jeste pokušaj Zajmovića u 88. minuti, ali je golman Sarajeva bio na visini zadatka.

Nakon 25 odigranih mečeva Sarajevo je prvo sa 56 osvojenih bodova, drugi je Zrinjski sa 47 i utakmicom manje, dok će Željezničar, barem privremeno, ostati na poziciji broj tri sa 36 bodova.

Sutra se igraju još dva meča nakon kojih će kolo biti okončano.

Široki Brijeg dočekuje GOŠK dok Zrinjski igra protiv Krupe.