Moura hat-trickom odveo Tottenham u finale Lige Prvaka

Nogomet 08. maj 201922:03 > 22:05
Reuters/Dylan Martinez

Tottenham je drugi finalista Lige prvaka. Nogometaši engleskog kluba su sa ukupnih 3:3 slavili protiv holandskog Ajaxa.

Nakon sinoćnje nevjerovatne pobjede Liverpoola nad Barcelonom mnogi su smatrali da će igrači Tottenhama se dovoljno “nabrijati” kako bi preokrenuli rezultat i stigli zaostatak od jednog gola iz prvog meča. Međutim, nešto se pita i Ajax.

Holandski sastav igra jednu od najboljih sezona u historiji ovog slavnog kluba, zasigurno, a da su “Pijevci” samo jedna od prepreka na putu do finala u Madridu pokazao je u 5. minutu najtraženij idefanzivac Evrope, Matthijs de Ligt. On je na ubačaj Lassea Schoenea iz kornera loptu zakucao u lijeve rašlje gola Huge Lorisa.

“Kopljanici” su bili bolji sastav na terenu Johan Cruijff Arene, a svoju nadmoć su potvrdili u 35. minutu kada je Hakim Ziyech pogodio za 2:0. S tim rezultatom se otišlo na odmor.

Ne znamo šta je menadžer Mauricio Pochettino rekao svojim igračima u svlačionici, ali očito je upalilo jer je u nastavku na teren izašao neki drugi Tottenham. Londonski sastav je odmah kapitalizirao bolju igru u drugom poluvremenu. Dele Ali je u 56. minutu poslao dobru loptu za Lucasa Mouru koji u maniru iskusnog golgetera matira Ajaxovog čuvara mreže.

I onda je nastupili ludnica kao i u sinoćnjem meču. Samo četiri minuta kasnije Moura iskorištava zbunjenost u odbrani Holanđana i poravnava rezultat na 2:2. Ajax se po prvi put ove sezone osjetio inferiornim jer ih je dijelilo samo 45 minuta od finala Lige prvaka. Rekli bi – tako blizu, a tako daleko.

Do kraja utakmice bilo je dosta šansi na obje strane, ali izgledalo je da će rezultat ostati nepromijenjen, što bi Ajax odvelo u finale, ali došlo je do preokreta u samom finišu.

Igrala se posljednja minuta nadoknade, kada je brazilac Lucas Moura po treći put zatresao mrežu za 2:3 i odveo Tottenhem u Madrid.

Ovo je historijski dan za londonski fudbal, pošto je glavni grad Velike Britanije postao prvi čija su čak tri kluba imala priliku da igraju u finalima Lige šampiona. Protivnik ekipi Mauricia Pochettina biće Liverpool, što će biti tek drugo sveenglesko finale, poslije 2008. i okršaja Manchester Uniteda i Chelsea.

Finale je na programu 1. juna u Madridu na stadion Vanda Metropolitano.