Potop Arsenala u drugom poluvremenu, Chelsea osvajač Lige Evrope

Nogomet 29. maj 201922:13 > 22:52

Fudbaleri Chelseaja i Arsenala odigrali su englesko, tačnije londonsko finale Lige Evrope na Olimpijskom stadionu u Bakuu, prijestolnici Azerbejdžana, a nakon velike borbe laskavu titulu prvaka drugog najvažnijeg fudbalskog takmičenja u Evropi odnijela je ekipa Chelsea, nakon pobjede od 4:1.

Ritam igre u prvom poluvremenu rastao je kako je vrijeme teklo na satu, a već prvu ozbiljnu priliku publika je mogla da vidi u 9. minuti, kada je Aubameyang došao do jedne odbijene lopte – ali je njegov udarac završio pored gola.

Lopta se jako brzo kretala tokom cijelog prvog poluvremena, a obje ekipe su nakon malo kontakta uspjele da dođu do opasnih zona protivničke ekipe. Nešto ofanzivniji i opasniji je bio Arsenal. U 18. minuti bilježi se i sumnjiva situacija.

Lacazette je pao u kaznenom prostoru. Iako je na prvi pogled izgledalo kao da je francuski napadač oboren, sudija Rocci nije pokazao na bijelu tačku. Usporeni snimak dokazao je da je odluka bila ispravna.

Deset minuta poslije toga – ispriječila se prečka gola Chelseaja. Prvo je Arsenal imao vrlo ozbiljan napad po desnoj strani, Aubameyang je centaršutem tražio saigrača na sedam metara, ali je Azpilicueta odlično intervenisao ispred Lacazettea. Odbijena lopta je stigla na nekih 22-23 metra od gola Kepe – na koju je natrčao Xhaka. Kepa je bio savladan, ali se ispriječila prečka.

Uslijedile su minute koje su pripale timu Chelseaja. U 30. minuti u dobroj poziciji je bio Emerson, minut poslije njega Azpilicueta, a u 34. ponovo je Emerson odlično šutirao – no odbrana Arsenala i Peter Cech su bili na visini zadatka.

U 38. minuti bivši igrač Arsenala, a sada Chelseaja, Giroud imao je odličnu situaciju – šutirao je sa nekih 16 metara – ali je Cech krajnjim naporom odbranio odličan prizemni šut i tako ponovo spasio svoj gol.

Prvi dio susreta okončan je bez golova, u jednom opreznom – ali jako dinamičnom ritmu, gdje se smjenjivala dominacija na terenu – ali golova nije bilo. Ukratko, Arsenal jeste imao bolje šanse za gol, ali je Chelsea bio strana koja je konstantno prijetila, ali je i statistika nakon 45 minuta pokazala da je realan omjer početnih 0:0.

Vrijedno spomena je i to da je u ekipi Chelseaja od prve minute igrao Mateo Kovačić, reprezentativac Hrvatske, kao i Sead Kolašinac, reprezentativac Bosne i Hercegovine, koji brani boje Arsenala.

Revija golova u nastavku

Nastavak susreta – minuta 49. i gol za erupciju oduševljenja plavog tabora na Olimpijskom stadionu u Bakuu. Jedan napad Chelseaja koji uopće mirisao na opasnost završio je slavljem. Emerson je uputio relativno nizak centaršut, ali se Giroud dobro snašao i udario loptu glavom koja je završila iza leđa Cecha.

Iz poštovanja prema svom bivšem klubu, odakle je i došao u Chelsea, Giroud nije slavio ovaj gol.

Deset minuta kasnije – ekipa trenera Sarrija udvostručila je vodstvo. Plavci su odigrali prekrasnu akciju u kojoj je učestvovalo nekoliko igrača. Posljednji pas na nekih 11 metara uputio je Hazard, a Pedro je odlično šutirao i svoj tim doveo na korak od osvajanja Lige Evrope, trofeja kojeg su posljednji put podigli 2013. godine.

U 65. minuti – Chelsea je Arsenal poslao u knockdown, i to nakon što se Hazard nakon asistencije upisao u strijelce. Belgijski napadač pogodio je sa bijele tačke, a sudijskoj odluci prethodila je odlična akcija u kojoj je lavovski posao odradio Pedro. On je poslije serije driblinga uputio loptu do Girouda, koji se odlično postavio u kaznenom prostoru ispred defanzivca Maitlanda-Nilesa. Rocci nije imao dileme i pokazao je na bijelu tačku.

Trener Arsenala Emery je nakon trećeg gola u svojoj mreži iz igre izbacio Torreiru, a uveo Iwobija. To mu se isplatilo već u 69. minuti. Lopta je “visila” u šesnaestercu Chelsea i odbijala se od noge do noge, što igrača u plavim dresovima, što do njihovih protivnika. Na koncu je izbačena na nekih dvadesetak metara iskosa, sačekao ju je rezervista Iwobi i prekrasnim volejom savladao Kepu i svoj tim ostavio “na životu” u ovom finalu.

Ali samo na kratko.

Minuta je bila 72. kada je Arsenal ponovo loše iznio loptu sa svoje polovine. Jorginjo je ukrao loptu Aubameyangu, napravio višak prostora i igrača. Potom je dobro dodao Giroudu. Ovaj centrira i pronalazi Hazarda koji prednost Chelseaja ponovo vraća na tri gola.

Mogao je Chelsea do još veće prednosti, budući da se odbrana Arsenala raspala – no Willian u dva navrata, kao i Azpilicueta nisu bili precizni. Ostalo je 4:1, što je definitivna potvrda da tim sa Emiratesa neće igrati Evropu naredne sezone.  Osvajač Lige Evrope za sezonu 2018/2019 stekao je i pravo nastupa u Ligi prvaka za narednu, 2019/2020 sezonu.

Inače, titulu ovog takmičenja prethodne sezone osvojila je ekipa Atletico Madrida, koja je u finalu u Lyonu sa 3:0 savladala Marseille.

Podsjećamo, ovo je prvo od dva velika engleska finala. Nakon Lige Evrope, u subotu, 1. juna, na stadionu Wanda Metropolitano u Madridu – svoj meč odigrat će Liverpool i Tottenham u sklopu finala Lige šampiona.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad