Italijani u drugom poluvremenu "slomili" Zmajeve

Nogomet 11. jun 201921:26 > 22:36
REUTERS/Massimo Pinca

Nogometne reprezentacije Italije i Bosne i Hercegovine u utorka uvečer odigrale su utakmicu 4. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine. Domaća selekcija je uspjela preokrenuti rezultata i sa 2:1 slaviti protiv BiH.

Bh. selektor Robert Prosinečki ovih dana je najavljivao kako će BiH na stadionu Allianz odigrat bolji meč nego što je bio slučaj u subotu kada su “Zmajevi” poraženi od Finske. Od prve minute na gostujućem terenu bh. nogometaši su pokazali da nisu došli biti samo puki posmatrač, nego su u Torino došli nešto i da se pitaju.

Iako je Roberto Mancini sa italijanske klupe upozoravao da BiH nije za potcijeniti to domaći igrači, ipak, nisu najozbiljnije shvatili. “Zmajevi” su bili bolja selekcija ne terenu.

Igrao se 19. minut kada je Edin Višća imao stopostotnu priliku. Imenjak Džeko ga je prvo dobro uposlio da bi Višća bio izblokiran u posljednjoj sekundi. Njegov šut skrenuo je stub odbrane “Azzurra” Giorgio Chiellini inače bi, vjerovatno, završio iza leđa golmana Salvatorea Sirigua.

U 22. minutu dobru šansu je imao Darko Todorović, ali je šutirao direktno u ruke italijanskog čuvara mreže.

Samo 10 minuta kasnije “ludnica” na tribinama sa bh. navijačima. Akcija je krenula od Miralema Pjanića, lopta je došla do Muhameda Bašića koji je majstorski protura kroz noge jednog protivničkog igrača za Višću i onda je uslijedila asistencija za najboljeg golgetera “Zmajeva”, Edina Džeku i “velikih” 1:0.

Italijani su pokušali brzo odgovoriti, ali je golman Šehić na vrijeme zaustavio opasan šut veterana Fabija Quagliarelle. Bosna i Hercegovina je na odmor otišla sa minimalnim vodstvom.

Početak drugog poluvremena donio je novu gol šansu za bh. tim. Nakon jednog ubačaja Amer Gojak je pokušao glavom, ali nije najbolje zahvatio loptu. Propala je vrlo dobra prilika.

Italijani su se u 48. minut probudili. Ubačaj iz kornera sa desne strane majstorski je prihvatio Lorenzo Insigne za vraćanje rezultata na “nulu”.

Džeko je u sljedećem napadu izašao sam ispred italijanskog golmana ali je Sirigu bio brži i spriječio novo vodstvo gostiju.

“Zmajevi” su u tim trenucima krenuli u totalnu ofanzivu i izgledalo je kako protiv favorizovane Italije igra neka svjetska sila, a ne “mala” Bosna i Hercegovina. Redale su se velike šanse ispred gola Sirigua. Prvo je Čivićev šut sa gol linije izbacio Bonucci, da bi ubrzo Sirigu skinuo šut Višći sa nekih 10-ak metara.

U 59. minutu Džeko je prošao između dva igrača i snažno opalio sa 5 metara, ali je ponovo Sirigu odbranio i tako zadržao 1:1 iako je moglo biti dva, tri gola razlike za “Zmajeve”.

Italijani su u 65. minutu počeli polako vraćati kontrolu na terenu. Postajali su sve opasniji ispred Šehićevog gola.

Strijelac izjednačujućeg gola Insigne je u 70. minutu imao mat poziciju, ali je Šehić bio ponovo na visini zadatka.

Dvije minuta kasnije novi korner za Italiju i nova velika šansa. Chiellini je sa nekih pet, šest metara šutirao, na sreću, direktno u ruke bh. “jedinice”. U pokušaju da dođe do gola Chiellini je u glavu udario kapitena Džeku kojem se jedno vrijeme morala ukazivati pomoć.

Italijani su u 85. minutu uspjeli kapitulizirati bolju igru. Marco Veratti je bio zaboravljen u 16-ercu i neometano šutirao desnom za 2:1 na radost domaćih navijača.

Do kraja rezultata se nije mijenjao i Bosna i Hercegovina je izgubila, mišljenja smo, nezasluženo s obzirom na broj šansi. Italijani su s druge strane pokazali zašto su velika reprezentacija – realizovali su svoje šanse.

Italija: Sirigu, Chiellini, Emerson, Mancini, Bonucci – Veratti, Jorginho, Barella – Bernardeschi, Quagliarella, Insigne.

BiH: Šehić – Čivić, Bičakčić, Zukanović, Todorović – Bešić, Gojak, Pjanić, Sarić, Višća – Džeko.

Glavni sudija meča bio je Španac Xavier Estrada Fernandez, a pomagali su mu Javier Rodriguez i Teodoro Sobrino. Četvrti sudija je Ricardo De Burgos.

BiH i Italija do sada si odigrale jedan prijateljski susret, 6. novembra 1996. na Koševu, kada je naš tim pobijedio 2:1 golovima Hasana Salihamidžića i Elvira Bolića.

Preostalih šest kvalifikacionih susreta igrat će se od septembra do novembra ove godine.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad