Težak poraz Zmajeva protiv Italije

Nogomet 15. nov 201920:34 > 20:35
Anadolija

Fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine i Italije odmjerile su snage u devetom kolu kvalifikacija za EURO 2020, a nakon 90 minuta rezultat je glasio 0:3.

Prije ovog meča – Italija je već obezbijedila učešće na smotri najboljih evropskih reprezentacija, dok je BiH izgubila i teoretske šanse za plasman nakon što je Finska savladala Liechtenstein 3:0 te kao drugoplasirana izborila EURO.

BiH je nešto bolje otvorila duel. Džeko je imao dobar pokušaj, a prvu pravu priliku u osmoj minuti imao je Bičakčić. Bio je u idealnoj poziciji nakon kornera, ali šut glavom odbranio je Donnaruma. Izdvajamo i udarac Džeke sa nekih 25 metara – ali snažna lopta po zemlji završila je u rukama golmana Italije.

U 15. minuti Insigne je bio nadomak gola – ali je njegov udarac sa sedam metara zaustavio Kvržić. U 18 je Bernandeschi imao veliku šansu – ali je Šehić sjajno odbranio.

Azzuri su stezali obruč oko šesnaesterca BiH, a napadi su im urodili plodom u 21. minuti. Bernardeschi je sjajno probio po lijevoj strani, pronašao saigrača – lopta dolazi do Acerbija koji pogađa donji desni ugao Šehićevog gola za 1:0.

Konkretniju igru u prvom poluvremenu Italija je uspjela krunisati još jednim golom. Strijelac je bio Insigne na dodavanje Belottija. Minuta je bila 37. čime je postavljen konačan rezultat prvog perioda.

Anadolija

U nastavku meča, u 52. minuti Belotti je treći put zatresao mrežu Šehića. Golman BiH je bio loše postavljen, vidio je to napadač Italije i lijepim udarcem pogodio za visoko vodstvo. Za svoj potez nagrađen je aplauzom sa tribina.

Tempo je osjetno pao nakon trećeg gola, pa se igra svodila na pasove između šesnaesteraca, bez konkretnih pokušaja na obje strane. Kao da su i jedni i drugi čekali kraj susreta.

Ostalo je 3:0, čime je Italija još jednom ovjerila plasman na EURO i oborila svoj rekord po broju uzastopnih pobjeda u kvalifikacijama.

Podsjećamo, jedini način da i BiH izbori Evropsko prvenstvo je preko baraža Lige nacija.

Posljednji kvalifikacioni susret BiH igra u ponedjeljak, 18. novembra u 20:45 u gostima protiv selekcije Liechtensteina.