Pobjeda "Zmajeva" u posljednjem meču kvalifikacija

Nogomet 18. nov 201921:49 > 22:33
REUTERS/Arnd Wiegmann

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je sa 3:0 slavila u svome posljednjem meč kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. "Zmajevi" su bili bolji od domaćina, Lihtenštajna.

Izabranici selektora Robert Prosinečkog odigrali su blijedo prvo poluvrijeme, baš kakve su bile i kvalifikacije. Sa “nulom” se otišlo na odmor. Međutim, prekid je dobro došao nogometašima Bosne i Hercegovine koji su u nastavku ubacili u brzinu više.

Šanse ispred gola Lihtenštajna su se redale jedna za drugom sve do 57. minuta kada Eldar Čivić dovodi goste u vodstvo.

BiH se nije zadovoljila sa minimalnih 1:0 što je najbolje pokazao dvostruki strijelac Armin Hodžić, koji je igrao od prvog minuta.

Prvo je mladi nogometaš u 64. povisio rezulta na 2:0, da bi svoj drugi gol dao u 72. minutu.

Do kraja rezultat se nije mijenjao.

Utakmica u Vaduzu označila je kraj kvalifikacionog ciklusa koji ljubitelji nogometa u BiH neće pamtiti po dobrom, posebno zadnja tri meča protiv Armenije, Grčke i Italije u kojima je “Zmajevi” upisali poraze.

Bh. nogometaši nisu uspjeli ispuniti očekivanja i plasirati se na smotru najboljih ekipa Evrope, zbog čega se okreću mečevima baraža Lige nacija, koji su na rasporedu u martu naredne godine. To će selekciji Bosne i Hercegovine biti posljednja šansa da se plasira na Euro.

Ostaje pitanje da li će Nogometni savez BiH nakon neuspjeha reprezentacije i osvajanja 4. mjesta u kvalifikacijama dati šansu Prosinečkom da vodi ekipu u baražu Lige nacija. Ukoliko se to ne desi, Prosinečkom će meč u Vaduzu biti oproštajni na klupi selekcije BiH.

Lihtennštajn: Buchel, Brandle, Goppel, Malin, Frick, Salanović, Buchel, Hasler, Wolfinger, Rechsteiner, Polverino.

Bosna i Hercegovina: Pirić, Čivić, Bičakčić, Duljević, Mihojević, Hajradinović, Hodžić, Memišević, Hajrović, Sarić, Jajalo.