Velika pobjeda Željezničara protiv Sarajeva za povratak na vrh tabele

Nogomet 30. nov 201917:51 > 17:56
N1

Fudbaleri Sarajeva i Željezničara odmjerili su snage u 140 gradskom derbiju u okviru 18. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine. Ovo je bio susret dvije do sada najbolje momčadi prvenstva, a nakon 90 minuta rezultat je glasio 3:1 u korist Željezničara.

Susret na Koševu ponudio je dosta dobar fudbal, a sama utakmica opravdala je epitet derbija. U 90 minuta igre – vidjeli smo sve, golove, dobru igru, rivalitet, nervozu, prilike, ali i kartone za trenere obje ekipe, Husrefa Musemića i Amara Osima, te crveni karton kojeg je u prvom poluvremenu zaradio Adnan Gušo, trener u stručnom štabu Željezničara.

Obje ekipe su oprezno ušle u susret, a početno ispitivanje snaga i nešto lošiju igru prekinuo je gol u 12. minuti. Povelo je Sarajevo golom Mersudina Ahmetovića. Dušan Hodžić je stigao jednu loptu na lijevoj strani i uputio je u kazneni prostor. Ahmetović je tijelom prevario svog čuvara, napravio sebi poziciju za udarac i savladao Kjosevskog.

Imalo je Sarajevo priliku i u 20. minuti, ali je opasna lopta Velkoskog upućena u peterac završila u korneru. Četiri minute poslije, Sarajevo je doživjelo veliki hendikep. Povrijedio se Hebibović, do tada kreator igre Sarajeva.

Nakon toga Željezničar je preuzeo inicijativu – a iz prve ozbiljne situacije postigli su gol. Sudac je svirao prekršaj na nekih dvadesetak metara od gola Sarajeva, loptu je namjestio Štilić i pogodio nebranjeni dio mreže golmana Džafića.

Imale su obje ekipe nekoliko poluprilika do kraja prvog poluvremena – ali je ostalo 1:1.

Nastavak meča donio je odmah i gol. Ponovo je glavni akter bio Semir Štilić koji se riješio svojih čuvara, centrirao i pronašao Krpića koji je glavom pogodio za 1:1. Ovo je bio gol koji za koji krivicu snosi odbrana Sarajeva koja je morala bolje reagovati.

U 63. minuti Sarajevo je propustilo sto postotnu šansu za poravnanje. Odbrana Željezničara nije najbolje izvela ofsajd zamku – a Oremuš je ostao sam pred golom plavih. Uspio je predriblati i golmana – ali je njegov šut pogodio spoljni dio mreže gola Željezničara.

Minuta je bila 70. kada je Željezničar poveo sa 3:1. Najbolji pojedinac ovog meča, Semir Štilić, ponovo je odlično pronašao saigrača u kaznenom prostoru Sarajeva, Veselinovića, kojeg obara Hodžić, a sudija Kaljanac opravdano svira penal. Štilić je namjestio loptu i pogodio za veliku prednost gostiju.

Moglo je Sarajevo smanjiti rezultat već u narednom napadu – ali je udarac Velkoskog sa nekih desetak metara izblokiran.

Željezničar je do konca meča uspio sačuvati vodstvo tako što je u potpunosti “poništio” sredinu terena Sarajeva. Domaći sastav nije uspio stvoriti niti jednu šansu koja bi “mirisala” na gol, a meč su i završili sa 10 igrača. Šerbečić je zaradio drugi žuti karton i isključenje.

Sarajevo i Željezničar su sada izjednačeni bodovno na tabelu. Oba tima imaju po 35 bodova, ali je Željezničar na prvom mjestu zbog boljeg međusobnog omjera.

Ovo je inače pretposljednje kolo u proljetnom dijelu sezone. Naredno se igra 7. i 8. decembra, nakon čega Premijer liga ide na pauzu do 22. februara.