Grčka tragedija o Atalanti, PSG-u pomogla alhemija

Nogomet 13. aug 202011:40 > 11:46
Reuters

Za one koji ne znaju, Atalanta je mitloška figura antičke Grčke, kći Zeusovih potomaka, koja je poznata po svojoj borbenosti, atletskim i lovačkim sposobnostima, a koje su bile plod božanskog porijekla. Takve osobine gotovo savršeno se spajaju sa Atalantom koju poznajemo danas, italijanskim fudbalskim klubom koji je sinoć tragično okončao svoju trku u Ligi Prvaka.

Kaže se da je Atalanta, ona mitološka, bila prelijepa žena, ali uvijek čedna. Predstavljala je karakter koji nije poznavao predaju, ni u takmičenju, ni u ljubavi, sve dok nije upoznala Meleagara, u kojeg se zaljubila, ali nije mogla konzumirati njihovu ljubav. Kazna za to bi, prema proročanstvu, bila gubitak svojih božanskih sposobnosti.

Kako bi udovoljila ocu u njegovoj želji da kći sklopi brak, sigurna u sebe, Atalanta je pred sve muškarce svijeta postavila izazov: “pobijedite me u utrci i bit ću vam žena, izgubite i izgubite i vlastiti život”. Broj muškaraca koji su se usudili izazvati grčku boginju bio je veliki, ali ni jedan nije zaslužio brak sa Atalantom. I fudbalska Atalanta je za sobom, od povratka fudbala na italijanske travnjake, redala žrtve jednu za drugom u Seriji A, sa 17 utakmica bez poraza, prije posljednjeg kola, u kojem je bolji bio Inter.

Meleagar, lud zbog ljubavi, zamoli za pomoć boginju Afroditu , koja mu dade tri zlatne jabuke i objasni mu kako da ih koristi. Tokom trke sa Atalantom, Meleagar je tri puta bacao po jednu jabuku na pod. Boginja, očarana njihovom ljepotom, svaki put bi zastala da ih pokupi i posmatra njihovu ljepotu, čime je gubila vrijeme za Meleagarom. Atalanta je na koncu poražena i vjenčana. Nakon što je konzumirala brak sa Meleagarom u zabranjenom hramu, Afrodita ih je oboje pretvorila u Lavove, osuđene da za kaznu, u sramoti, vuku njena kola. Kao Meleagar prema Afroditi, tako je i Thomas Tuchel gledao prema nebu iznad portugalskog glavnog grada i tražio pomoć višeg bića, a pomoć je došla tačno na vrijeme.

VEZANE VIJESTI

St. Germain je bio legendarni duhovni vođa, avanturista, izumitelj, muzičar i alhemičar. Upravo ovo posljednje zanimanje omogućava alhemičaru da od neplemenitih metala i stvari pravi zlato, čarobne napitke koji osiguravaju mladost i vječni život.

Fudbalskom St. Germainu je u četvrtfinalu Lige prvaka uspjelo upravo to. Od željeza napraviti zlato, čarobni napitak koji im je produžio egzistenciju u elitnom fudbalskom takmičenju u Evropi. I sve to u samo tri minute. Atalanta, boginja sa svim svojim kvalitetima, prevarena je, a zatim i poražena uz pomoć fudbalske alhemije Parižana.

Italijani su se silno takmičili, lovili, trčali i trudili da, sve do vodstva do kojeg su došli golom Marija Pašalića, opravdaju inspiraciju po kojoj je njihov klub dobio ime, a nakon vodstva su se odrekli i utrkivanja, i lova i vještine i naposlijetku – samog svog imena. Gian Piero Gasperini prerano je odlučio braniti vodstvo stečeno u 27. minuti utakmice i donekle izdao prepoznatljiv način igre ekipe iz Bergama, koja je do sinoć oduševljavala publiku širom Evrope.

Francuzi su, s druge strane, pokušavali zlato stvoriti na svaki mogući način. Kako to za većinu alhemičara biva, šta god bi pokušavali, bilo bi uzalud, ali je St. Germain pronašao dva unikatna sastojka koja su promijenila sudbinu i tugu u novi život sa zlatnim sjajem: Kyliana Mbappea i Maxima Chupo-Motinga.

Prvi je na terenu u Lisabonu djelovao kao katalizator za ono što se dogodilo u 90. minuti susreta, kada je Marquinhos na asistenciju Neymara pogodio za 1:1. Mbappe je na lijevoj strani djelovao nezaustavljivo, često je sam stvarao višak I remetio italijansku odbranu. Drugi je bio dugo traženi ključni sastojak Thomasa Tuchela, zbog kojeg je PSG dobio novi život u Portugalu. Bio je to tek drugi pogodak Chupo-Motinga u Ligi Prvaka. Svoj prvi ikada postigao je 2013. godine. Atalanta je ugledala svoje zlatne jabuke, i kada se zaustavila da posmatra njihovu ljepotu, alhemičar i avanturista joj je zadao smrtonosni udarac.

Grčka mitologija, alhemija i avanturizam možda nemaju mnogo zajedničkog sa današnjim fudbalom, ali svakako je ovo bio meč koji će ući u legendu. U Francuskoj će se prepričavati I pregledavati I naposlijetku dobiti status legende, dok će Italijani biti osuđeni na kaznu da kao lavovi nose teret ovog poraza nakon što su bili toliko blizu pobjede.

Parižani sada očekuju svog sljedećeg protivnika,Crvene Bikove iz Leipziga, ili Jorgandžije iz Madrida. Usput rečeno, znate li zašto ih zovu “Jorgandžije”? To je, ipak, priča za neki drugi put.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad