Bayern u 11. finalu Lige prvaka

Nogomet 19. aug 202020:54 > 22:49
Miguel A. Lopes/Pool via REUTERS

Bayern je u srijedu izborio 11. finale Lige prvaka/Kupa šampiona, najprestižnijeg klupskog takmičenja u svijetu, pobijedivši Lyon sa 3:0.

Nijemci su zasluženo prošli u završnicu LP-a, ali nije sve išlo tako glatko.

Naprotiv, Lyon je bolje otvorio utakmicu. Pravo je čudo da u prvih 15 minuta nije vodio sa golom ili dva, ali kako to biva – “nogomet je igra u kojoj uvijek, ili gotovo uvijek pobjeđuju Nijemci”, barem je tako kada se radi o Bayernu ove sezone.

Ponajbolji igrač njemačkog prvaka Serge Gnabry pokazao je zašto se zbog njega ne osjeti odlazak Arjena Robbena. Napadač je u 18. minuti primio loptu na svojoj desnoj strani i nezadrživo krenuo prema golu Lyona. Nakon što se othrvao sa dvojicom protivničkih igrača imao je dovoljno snage da snažno ošuta sa dvadesetak metara i matira Anthonyja Lopesa.

Isti igrač je 33. minutu pospremio u mrežu loptu koju nije uspio njegov saigrač Robert Lewandowski.

Lyon se nije predavao, i u nastavku su pokušavali stići do gola. Ali da večeras nije noć Francuza pokazala je situacija iz 58. minuta kada igrač Lyona Karl Toko Ekambi ne koristi “poklon” Bayerna i propušta da matira Manuela Neuera sa pet metara.

Imali su izabranici Rudija Garcije veliku šansu za gol i u 75. minutu, ali su se po ko zna koji put u srijedu spetljali u završnici.

Bayernu je u 80. minuti zasluženo poništen gol jer je Philippe Coutinho, koji je malo prije toga ušao, bio u nedozvoljenoj poziciji.

Osamdesetosmi minut meča je pokazao zašto Lewandowski igra u životnoj formi. Iako je imao tihu noć postigao je gol, ukupno 15. u Ligi prvaka te mu fali još dva da stigne Cristiana Ronalda, koji je na prvom mjestu po broju golova u jednoj sezoni LP. Poljak je golom postavio i konačan rezultata utakmice 3:0.

Finale između Paris Saint-Germaina i Bayern Municha igra se u nedjelju, 23. avgusta na Stadionu svjetlosti u Lisabonu.