Bayern ponovo na tronu Evrope, PSG može da žali za šansama

Nogomet 23. aug 202021:20 > 22:51
Manu Fernandez/Pool via REUTERS

Nogometaši Bayerna novi su vladari Evrope i to šesti put u svojoj historiji. Večeras su u Lisabonu u finalu Lige prvaka sa 1:0 pobijedili PSG.

Uvodni minuti najvećeg meča sezone donijeli su odmjeravanje snaga dva “superteškaša”. PSG je prvi ozbiljno zaprijetio. U 13. minuta Kylian Mpabbe je probio po lijevoj strani, ali umjesto da ide na solo prodor pokušao je uposliti saigrača koji je upropastio dobru priliku.

Dva minuta kasnije ponovo je isti igrač ostavljen sam od Bayernovih defanzivaca koji su, ipak, na vrijeme blokirali šut Mpabbe.

Bayern izgleda ništa nije naučio iz prethodna dva napada PSG-a. Umjesto da zatvori lijevu stranu nastavili su da igraju kao i na početku što ih je u 18 minutu umalo koštalo. Neymar je šutao sa nekih 10 metara, a Manuel Neuer je sjajnom intervencijom spasio siguran pogodak.

Minhenski klub je u 22 minutu uzvratio PSG-u. Najboilji strijelac Robert Lewandowski je iz okreta šutirao prema golu Keylora Navasa, ali je stativa spriječila vodstvo.

Minutu kasnije Angel Di Maria šutira preko gola. S obzirom na broj velikih prilika, bilo je pomalo nevjerovatno da još nema golova.

Trideseti minut. Ponovo je Lewandowski najopasniji kod Bayerna. U padu, majstorski, šutirao je glavom sa nekih pet metara, ali je Navas vrhunski odbranio.

Pred sami kraj prvog dijela Parižani propuštaju najbolju priliku. David Alaba gubi loptu u svome kaznenom prostoru, koja dolazi do Mbappea – a on sam samcat, sa nekih sedam, osam metara loše šutira ravno u ruke Neuera. Da ne bude kraj uzbuđenjima na drugoj strani pobrinuo se Kingsley Coman koji u posljednjim trenucima poluvremena pada u 16-ercu PSG-a, međutim sudijska pištaljka ostala je nijema. Do duše, italijanski arbitar Daniele Orsato je nekoliko sekundi razmišljao šta da uradi. Na kraju, “nula” na Stadionu svjetlosti, a najviše razočarenja za takav ishod imali su nogometaši iz najvećeg francuskog grada.

Nastavak susreta nije donio velike prilike, ali se povećala nervoza na terenu. U 53. minutu nakon žestokog starta Sergea Gnabryja nad Neymarom došlo je do komešanja na terenu. Sudija je dodijelio dva žuta kartona Gnabryju i Leandru Danielu Paredesu koji su se sukobili nakon starta.

U 59. minutu konačno pogodak na utakmici. Joshua Kimmich je centrirao loptu u peterac, a Coman je neometano šutirao i pogodio za vodstvo Bayerna.

Miguel A. Lopes/Pool via REUTERS

Njemački klub je prebacio u brzinu više. Već u sljedećem minutu Coman je mogao do drugog gola. Iako je savladao čuvara mreže Parižana, Presnel Kimpembe je spasio gol izbivši loptu sa linije.

Marquinhos je u 70. minutu propustuo priliku da izjednači rezultata. Ponajbolji pojedinac u redovima PSG-a Di Marija pronašao je Brazilca samog u petercu Bayerna, ali je Neuer, po ko zna koji put u nedjelju, pokazao da je apsolutni vladar svoga postora.

PSG nije stajao sa napadima i pokušajima da “poravna”. Ali falila je završnica. Bayern je iskusno “trošio” vrijeme.

U 84. minutu Lewandowski krade loptu na 30 metara od gola PSG-a, driblingom bježi Thiagu Silvi koji ga ruši jer bi Poljak bio u mat poziciji. I pored protesta Bavaraca sudija se odlučio Silvu “nagraditi” samo sa opomenom.

Kako je vrijeme odmicalo bilo je jasno da Parižani nemaju snage za izjednačenjem. Kada je Neymar u 92. minutu propustio kolosalnu priliku bilo je jasno da titula Lige prvaka, po šesti put, ide na jug Njemačke.

Bayern je večeras zaokružio sjajnu sezonu osvojivši trostruku krunu. PSG ima za čim žaliti – njegovi nogometaši kreirali su više dobrih šansi, ali su sami krivi što će kući otići pognutih glava.