"Sudija sviraj kraj" i sva nepisana pravila fudbala

Nogomet 18. feb 201615:41 > 15:59
AFP

U mjesecu martu zasjedat će Football Association Board (IFAB) u Cardiffu, a to su ljudi koji djeluju na polju fudbalskih pravila.

Agenda za naredni sastanak, 130. po redu, će biti 17. poglavlje knjige o fudbalskim pravilima gdje će se razmatrati o trećem kartonu, video asistenciji sudijama i sličnim temama.

Ipak, ona nepisana pravila na terenu su uvijek interesantnija od onih pisanih, a Adam Hurrey, londonski novinar i autor knjige “Fudbalski klišei” za ESPN objedinio je sva nepisana pravila “najvažnije sporedne stvari na svijetu”.

I da, prije nego krenemo sa riječima novinara, mala napomena: Pravila se ne odnose na sutiacije da nakon promašenog penala ili 100 postotne prilike morate primiti gol. Ovo su samo konkretni primjeri.

1. Penal iz dva dodira

Messi i Suarez su uspješno izveli penal koji je proslavio Johan Cruyff protiv Celte iz Viga, ali taj potez pokrenuo je lavinu na temu “da li to znači nepoštivanje protivnika”.

Iskreno, ovo nije prvi put da neki od fudbalera “pokazuju nepoštovanje prema igri i ekipi protiv koje igraju”, a prvi primjer pojavio se 1972. godine.

Tommy Murray je igrao za Hearts u Škotskoj, i pri izvođenju penala odlučio je sjesti na loptu par sekundi spriječivši protivnike da krenu u odbranu. Legendardni i kontroverzni fudbaler Manchester Uniteda George Best je jednom predriblao protivnike, skinuo kopačku i postigao pogodak.

Istina je jasna: U modernom fudbalu se nema puno vremena za izvođenje ludorija koje zabavljaju igrače i publiku na stadionima. Messijeva i Suarezova “zvrčka” je fudbalska novotarija.

Facebook

2. Mahanje “imaginarnim” kartonom

Zbog činjenice da fudbal više nije u okvirima nacionalnog, odnosno u ligama ne igraju samo igrači iz te zemlje – neverbalna komunikacija je postala nužna.

Ona se u međuvremenu može razumjeti na više pogrešnih načina, a “mahanje” imaginarnim kartonom može značiti:

a) navođenje sudije
b) pritisak na sudiju
c) faul je možda stvarno bio za kartona.

Do 1992. godine, Hurrey kaže da je bilo dovoljno doći do sudije i ukazati mu na grubost prekrašaj.

Sigurno je i to da mahanje imaginarnim kartonom obično znači 18 igrača oko sudije i stvaranje nepotrebne gužbe.

Facebook

3. Izmjena prije izvođenja kornera

Ovo je jedno moralno pitanje. Fudbalski analitirčari tvrde da je katastrofalno napraviti izmjenu prije kornera.

Markiranje igrač na igrača je dosta efektnije ako imate fudbalera koji je već neko vrijeme proveo u igri, a ne da ubacite svježeg igrača u 82. minuti koji ne može dovoljno dobro odgovoriti na zadatak jer ne poznaje kretnje igrača kojeg čuva.

4. Izmjena nije spremna na vrijeme
Klasičan princip “krađe” vremena se mnogo puta pokazao korisnim. Igrač obuče kopačke, dres, stavi kostobrane, ali nekako uvijek zaboravi staviti ljepljivu traku oko članaka.

Kažnjivo nije, ali da “nervira” protivnike, itekako.

5. Izbacivanje lopte van terena kod povrede

Posao sudije je da kontroliše protok igre. Ipak, ukoliko fudbaler leži na terenu i njegov saigrač je izbaci van da bi mu se ukazala pomoć je sportski gest, koji nigdje ne postoji u priručniku. 

6. Mijenjanje dresova na poluvremenu

Ovaj fenomen do sada niko nije uspio da objasni. Mnogi analitičari ga smatraju nezgrapnim, jer fudbaleri imaju automobile koji su vrijedniji od kuće koju vi posjedujete.

Premisa je jednostavna, umjesto da se dresovi daju navijačima, igrači ih dijele između sebe. Mesut Ozil, Mario Balotelli, Robin van Persie su igrači kojih se sjećamo da su napravili ovaj “nezreo zločin”.

7. Nije bio ofsajd

Analitičari se pitaju, da li je stvarno teško pogledati raspored odbrambenih igrača prije nego se krene na upućenu loptu.

Facebook

8. Slaviti ili ne slaviti gol

Nekada se to zvali “nije slavio gol”, danas je to “nijemo slavlje”, odnosno čin kada fudbaler postigne gol svom bivšem ili prvom klubu za koji je igrao.

Ovo je suštinski najveći dokaz sportskog duha i poštovanja danas.

Pravilo je danas opće prihvaćeno, i očekuje se od fudbalera da ne slavi gol protiv svog bivšeg kluba, ali ne očekujte da FIFA ovo uvrsti u svoju knjižicu u skorije vrijeme.

9. Kada je pravi momenat da sudija svira kraj

Obično je to u momentu kada je lopta “sigurna”, rezultat također, ili momenat kada je lopta u zraku nakon golmanskog ispucavanja.

To pravilo je po mišljenju Hurreya previše slijepo prihvaćeno, kao i štura procjena sudije – da li je aktivan napad doista opasan po gol.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.