Dva velika sportska centra u BiH i težak teret neizvjesnosti

Nogomet 19. maj 201618:08 > 20. maj 2016 07:37
N1

Okončana je premijerligaška sezona za fudbalere u BiH. Na iznenađenje mnogih, u evropska takmičenja neće ići dva najtrofejnija bosanskohercegovačka kluba - Sarajevo i Željezničar, dok je banjalučki velikan Borac ispao iz lige. Dva sportska centra nalaze se u nezavidnoj situaciji i u ostalim sportovima.

FK Sarajevo je u sezonu ušao kao aktuelni prvak i navijači su s razlogom očekivali mnogo. Bordo tim je jedini sportski kolektiv na ovim prostorima koji nema finansijske probleme. Veliki novac koji je u klub unio malezijski milijarder i vlasnik Cardiff Cityja i Kortrijrka Vincent Tan, garantovao je uspjeh. Međutim, FK Sarajevo je sezonu završio na četvrtom mjestu i tako ostao bez nastupa na evropskoj sceni, što je izazvalo revolt navijača.

”Ja mislim i smatram da je prevagnuo taj zimski period i zmiska pauza i objektivno loša procjena kod dovođenja igrača i pojačanja koja se jednostavno nisu pokazala u proljetnom dijelu sezone”, rekao je Maid Delić, predsjednik Skupštine kluba s Koševa.

Na meti kritika našao se i najtrofejniji bh. fudbalski klub Željezničar. Plavi su se nadali Evropi, ali serijom loših rezultata pred kraj prvenstva nade su se ugasile, a Željeznčar je završio na petom mjestu.

”Nismo zadovoljni sportskim dijelom zato što se nismo kvalifikovali za evropske utakmice. S druge strane moram biti zadovoljan s ostalim stvarima što smo poredali u FK Željezničar. Moramo se pohvaliti ovim lijepim projektom za evropsku Grbavicu”, kazao je Mirsad Šiljak, direktor kluba s Grbavice.

S druge strane, Banja Luka oplakuje svog velikana. Borac će naredne godine igrati Prvu ligu RS, a iz sadašnje uprave kluba ističu da su u velikim problemima jer su od prethodnika naslijedili velike finansijske dugove koje sada moraju vraćati. U nezavidnoj sitaciji su košarkaši Borca, te bivši evropski prvaci u rukometu.

 ”Naslijedili smo neki sistem gdje se pare uvijek očekuju negdje sa strane a nikad da se zarađuju. Uvijek se čeka kada će država dati ili neki sponzor a za uzvrat se ne daje ništa. Mislim da država treba odrediti prioritete. Ako je to fudbal onda je fudbal i da se većina sredstava izdvaja u tom pravcu”, ispričao je Vladimir Branković, direktor banjalučkog rukometnog velikana.

I dok se u Sarajevu i Banjoj Luci još uvijek pitaju kako, Mostarci, Širokobriježani, Tuzlaci, Ljubušaci slave – najljjepša sportska priča dolazi iz Bijeljine. Fudbaleri Radnika napravili su historijski uspijeh osvajanjem Kupa BiH i igrat će kvalifikacije za Evropa ligu.

”Mi smo pokušali na sve načine kada smo 22. janura prošle godine ušli u klub da napravimo što bolju organizaciju na svim nivoima i što se tiče organizacije za Upravu i Stručnog štaba i samog funkcionisanja kluba i omladinske škole. Tako da ima još dosta da se uradi, ali smo za ovih godinu dana pokazali da smo na pravom putu”, kazao je Mladen Krstajić, prvi čovjek bijeljinskog sportskog čuda.

Osim FK Sarajevo, svi sportski kolektivi iz Banjaluke i Sarajeva su u velikim finansijskim problemima. Porezne Uprave oba entiteta već godinama im omogućavaju reprograme višemilionskih dugova. Koliko će imati razumijevaja pitanje je dana? Do tada, dva velika sportska centra će i dalje biti u nezavidnom položaju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.