Vaterpolisti Srbije olimpijski prvaci

Ostali sportovi 20. aug 201623:56 > 23:57
Getty Images Sport

Vaterpolisti Srbije osvojili su zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru pobjedom u finalu protiv Hrvatske sa 11:7.

Ekipa selektora Dejana Savića je na ovaj način osvojila jedino najsjajnije odličje koje im je nedostajalo sa velikih takmičenja i objedinili svjetsku, evrospku i olimpijsku titulu.

Srbija je u finalu, protiv sada već bivšeg olimpijskog prvaka, odigrala sjajno i od prvog trenutka kontrolisala je utakmicu.

Srbija je povela sa 2:0, potom 5:2, a kada je Duško Pijelović početkom posljednje četvrtine povisio na 10:5 sve je bilo jasno.

Inače, od kada se Srbija samostalno takmiči na OI nikada nije osvojila tri medalje u ekipnim sportovima na istom takmičenju.

Srbija i Crna Gora takođe nisu zabilježile ovakav uspjeh u ekipnim sportovima.

Posljednji ovakav uspeh (tri medalje u ekipnim sportovima) imala je Jugoslavija na OI u Seulu 1988. godine. Najviše medalja u ekipnim sportovima, čak pet, osvojila je Jugoslavija na OI u Los Angelesu 1984.

Medalje za Srbiju u Riju osvojili su hrvač Davor Štefanek (zlato), kajakaši Marko Tomićević i Milenko Zoriž (srebro), tekvondiskinja Tijana Bogdanović (srebro), atletičarka Ivana Španović (bronza) i košarkašice (bronza), dok su odbojkašice i košarkaši obezbijedili medalju plasmanom u finale.