Veliki preokret Slovenije za bronzu na SP-u u rukometu

Ostali sportovi 28. jan 201721:27 > 22:16

Rukometne reprezentacije Slovenije i Hrvatske odmjerile su snage u meču za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu koje se ove godine igra u Francuskoj.

Nakon 60 minuta odličnog rukometa – bronza je pripala Sloveniji, a konačan rezultat je glasio 31:30.

Reprezentativci Hrvatske odigrali su vjerovatno najbolje prvo poluvrijeme na EP-u, a nakon pola sata igre, na odmor su otišli sa velikih +5, odnosno 18:13.

Iskoristili su skoro sve greške Slovenaca (njih ukupno 8), pretvarali ih u golove, a kolovođe odlične igre popularnih Kauboja u prvom dijelu bili su Manuel Štrlek sa četiri i Luka Šebetić sa tri gola.

Kod Slovenaca su Marguč (3), Henigman i Dloenec držali priključak, ali previše tehničkih grešaka ih je koštalo velikog zaostatka u prvom dijelu.

Slovenija je sa dva vezana gola, zbog dvije vezane greške Hrvatske bolje otvorila drugi period igre, ali nisu uspjeli ozbiljnije istopiti razliku.

Visok omjer izgubljenih lopti kočio je napredak Slovenije tokom cijelog meča, što su raspoloženi Hrvatski stijelci obilato koristili. U jednom momentu, gol razlika je iznosila čak osam golova u korist Kauboja. Ipak, 10 minuta pred kraj meča – Slovenci su uspjeli prići na četiri gola, pa je utakmica koliko-toliko bila otvorena.

Niko nije mogao pretpostaviti ‘infarkt’ završnicu.

Šest minuta pred kraj, Hrvatska je bila u najgoroj napadačkoj krizi od početka meča. Slovenija se vratila na dva razlike, pri rezultatu 29:27, stoga su sve opcije do kraja bile otvorene, uz evidentan pad koncentracije kod rukometaša Hrvatske.

29:29 bilo je u 58. minuti meča, s tim da je Slovenija ‘u petoj brzini’ igrala mnogo bolju odbranu i efektniji napad. Minut do kraja, 31:30 za Sloveniju – stajalo je na semaforu, a Hrvatska je imala napad za poravnanje, koji nisu iskoristili.

Na koncu, u utakmici za treće mjesto, onoj najtežoj, kažu stručnjaci zbog psihološke stavke da niti jedna od reprezentacija nije izborila finale – više znanja, sreće i sposobnosti su imali Slovenci, koji su slavili sa 31:30.

Najzaslužniji za prvu medalju Slovenaca na svjetskim prvenstvima bili su Marko Bezjak sa četiri gola, koliko su upisali Marguč i Cingesar.

Kod Hrvata, Cindrić je dao sedam, Štrlek je dao šest golova, Horvat i Duvanjak su upisali po četiri.

Nakon meča, igrači i štab Hrvatske su kazali da je umor osnovni razlog pada koncentracije, budući da su prije 24. sata igrali polufinale protiv Norveške, dok su Slovenci proslavljali svoj najveći podvig u reprezentativnom rukometu.

Sutra je na rasporedu posljednja, finalna utakmica, a za zlato će se boriti domaćin Francuska i Norveška. Susret je na rasporedu u 17:30.