Poljaci atomskom odbojkom odbranili svjetsku titulu

Ostali sportovi 30. sep 201820:52 > 20:59
Reuters

Poljaci su odbranili titulu šampiona svijeta pobjedivši Brazilce u finalu prvenstva u Torinu rezultatom 3:0. Po setovima je bilo 28:26, 25:20 i 25:23.

U prvom setu su Poljaci odmah pokazali da su mnogo motivisaniji da odbrane titulu svjetskog šampiona. Konstantno su vodili od početka seta, ali su ipak Brazilci uspeli da se vrate u posljednjim momentima i da izbore igranje na razliku. Poljaci su iskoristili tek četvrtu set loptu i dobili su set 28:26.

Odlično su igrali Mihal Kubjak, Bartoš Kurek i Artur Šalpuk, a oni su i u drugom setu nastavili u istom ritmu. Poljacima je u drugom setu sve išlo od ruke, tako da Brazilci, koji nisu uopšte igrali loše, nisu imali nikakve šanse. Drugi set Poljaci dobijaju 25:20.

U trećem setu se ništa nije bitnije promenilo osim toga da su Poljaci imali još ubjedljivije vođstvo. Imali su i šest poena razlike, ali su olimpijski šampioni uspjeli da se vrate i da unesu neizvjesnost u finiš seta. Ipak Poljska je imala raspoloženog Kureka koji je osvojio posljednji poen Svjetskog prvenstva.

Valas je bio najefikasniji kod Brazila sa 14 poena, dok je Bartoš Kurek imao 24.

Na finalu je prisutan i legendarni brazilski odbojkaš Žiba, koji nije propustio priliku da dodirne trofej koji je namijenjen pobjedniku duela Brazila i Poljske.

Poljaci imaju dva poena prednosti na odlasku na prvi tehnički tajm-aut. Kubjak i Šalpuk za sada vode Poljsku u ovom meču.

Sve ide na ruku Poljaka koji prvi stižu i do 16. poena u prvom setu. Razigran je i Bartož Kurek, pa Poljska vodi 16:13.

Brazilci uspjevaji da se konsoliduju i sa dva sjajna servisa Lipea stižu do samo jednog poena zaostatka. 21:20 za Poljsku. Ipak Poljaci dobijaju naredna dva poena, tada su imali i dobar blok i vode 23:20. Brazil vezuje tri poena i dolazi do izjednačenja te počinje drama u finišu seta u kom je Poljska bila uglavnom u prednosti.

Četvrtu set loptu Poljaci koriste i dobijaju prvi set 28:26.

Valas De Souza je najbolji kod Brazila sa šest poena, a Bartoš Kurek je u prvom setu osvojio čak 11.

Poljaci igraju kao u transu na startu drugog seta. Vode sa čak 8:4, a i dalje je fantastičan duo Kubjak Kurek.

I na drugom tehničkom tajm-autu Poljaci vode i to sa 16:13. Sve ide po planu aktuelnih svjetskih prvaka pa Brazilci nikako ne mogu da pariraju protivniku. Poljaci su održavali tri poena prednsoti kada je Kurek odservirao as, pa je pri rezultatu 20:16 Brazil tražio time-out.

Aktuelni šampioni su samo održavali prednost i stigli su do pet set lopti. Drugu Poljaci koriste i dolaze do vođstva od 2:0 u setovima. Rezultat u drugom je bio 25:20. Valas ima 12 poena, a Kurek 15.

Ništa ne ide Brazilcima od ruke ni u trećem setu. Poljska vodi sa 8:3 na tehničkom time-outu, a ubrzo je bilo i 9:3. Poljska ne daje nikakve šanse Brazilu i na sljedećem tehničkom tajm-autu je 16:10.

Iako su Poljaci vodili 22:17 i bili na samo tri poena do titule šampiona sveta, Brazilci su zaređali četiri poena i prišli na 22:21. Sjajno je tada servirao srednjak Eder, ali je zatim pogriješio servis.

Poljaci su imali tri meč lopte, bilo je 24:21 ali su olimpijski šampioni i dalje u tom treutku imali dobar momentum te su prišli na 24:23. Sljedeću meč loptu koristi Bartoš Kurek i meč je završen.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.