Kakva drama u polufinalu: Hrvatska nakon produžetaka izborila finale EP

Ostali sportovi 24. jan 202019:29 > 20:10

Rukometaši Hrvatske prvi su finalisti Evropskog prvenstva u rukometu. Oni su u prvom polufinalnom meču savladali Norvešku rezultatom 29:28 nakon četiri produžetka i tako obezbijedili borbu za zlato. Rezultat u regularnih 60 minuta glasio je 23:23.

Karačić je imao šut za pobjedu, međutim izblokiran je pa je meč otišao u produžetke.

U štokholmskoj Areni Tele 2 gledatelji su mogli da vide jako dobar meč. U posljednjih pet minuta meča Hrvatska je ušla sa golom zaostatka, iako je vodila većim dijelom meča.

U ključnim momentima – kada je Norveška mogla da ode na +2 i tako riješi meč, Duvnjak je uvezao dva gola, a golman Ašanin skinuo dva sedmerca Norvežanima. Norvežani su u posljednjoj minuti imali napad za izjednačenje, kojeg su realizirali za 23:23, dok kako smo naveli, Karačić nije pogodio za pobjedu iz teške pozicije.

U prvom produžetku oba tima su postigla po jedan gol, a u drugom – Norveška je došla do 26:25 i tako dva minuta do kraja stavila Kauboje u nezgodnu poziciju. Ipak, Hrvatska je odbranila posljednji napad Norvežana, izborila sedmerac za izjednačenje u posljednjoj sekundi kojeg je realizovao Duvnjak za 26:26 i novi set od dva produžetaka.

U trećem produžetku Hrvatska je uspjela od 27:26 u korist Norveške dobrim odbranama i brzim napadima preokrenuti meč na 28:27, ali nisu uspjeli realizovati napad za dva gola prednosti, što Norveška kažnjava golom. U posljednjih pet minuta ušlo se sa izjednačenim rezultatom 28:28.

I jedna i druga ekipa dobro su se branile na otvaranju četvrtog produžetka, a 28:28 je stajalo na semaforu na 60 sekundi do kraja. Hrvatska nije realizovala napad koji je imala, pa su tako dali priliku Norvežanima da šutiraju za pobjedu i prolazak u finale. Šego je odbranio napad Norveške, a Musa je dao gol za finale.

Domagoj Duvnjak s osam i Igor Karačić sa šest golova predvodili su Hrvatsku, dok Norveškoj nije bilo dovoljno niti 10 pogodaka Sandera Sagosena.

Hrvatska je dosada osvojila pet medalja na evropskim prvenstvima, srebra 2008. i 2010. te bronze 1994., 2012. i 2016. Norveškoj je ovo bio drugi nastup u polufinalu EP-a i drugi poraz. Do sada nije osvojila niti jednu medalju, a najveći uspjeh joj je četvrto mjesto iz 2016, prenosi Hina.