Federer spriječio preokret Wawrinke za finale

Tenis 26. jan 201713:33 > 13:35
Chris Hyde/Getty Images Sport

Švicarski tenisač Rodger Federer plasirao se u finale Australian Opena, pobjedom nad sunarodnjakom Stanom Wawrinkom u pet setova.

Federer je do pobjede nad Wawrinkom došao sa 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3, nakon tri sata i četiri minute igre.

U borbi za titulu, Federera čeka susret sa boljim iz dvoboja između Rafaela Nadala i Grigora Dimitrova iz Bugarske, koji se sastaju u petak.

Nekadašnjem najboljem tenisaču svijeta je to finale prvo od US Opena 2015. godine, u kojem je poražen od Novaka Đokovića. Ulog u finalu, koje je zakazano za nedelju, bit će 18. Gran slam titula, prva od Wimbledona 2012. godine.

Wawrinka je, s druge strane, propustio priliku boriti se za svoju četvrtu Gran slam titulu, a drugu zaredom, nakon što je slavio na prošlogodišnjem US Openu.

Prvi set trajao je nešto manje od sat vremena, a jedini break viđen je u posljednjem gemu na servis Wawrinke.

Federer je u pravom trenutku iskoristio četvrtu šansu da oduzme servis sunarodnjaku, koji je također ima šansu da ovaj set odvede u drugi pravac.

Prve break lopte viđene su kod vodstva Federera od 2:1, kada je Wawrinku spasio tri vezane break lopte, a potom i izjednačio. Već u slijedećem gemu Stan nije iskoristio dvije šanse da oduzme servis velikom protivniku.
U 11. gemu Wawrinka je imao još jednu break priliku, ali i ovoga puta Federer je bio na visini zadatka i ubrzo je završio ovaj set.

Drugi set trajao je svega 31 minutu i Federer je u ovom dijelu meča bio više nego siguran, iako se očekivao i jači otpor Wawrinke nakon izgubljenog prvog seta.

Za razliku od uvodnog seta koji je obilovao break šansama u ovom je Federer iskoristio drugu šansu da oduzme servis protivniku za 4:2.

S druge strane Wawrinka nijednom Rodgera nije ugrozio na njegov servis, a svoju frustraciju i nemoć iskazao je i lomljenjem reketa.

Federer je, dakle, u prva dva seta bio taj koji je sve konce držao u svojim rukama, ali je u trećem “nestao” sa terene.

Poveo je 17. igrač svijeta sa 1:0, međutim, Wawrinka je potom u brzom ritmu vezao šest osvojenih gemova i smanjio rezultat u setovima na 2:1.

Požalio se Federer svom timu i na neki problem i u njegovoj igri bilo je evidentno da nešto nije u redu. Treći set trajao je 26 minuta.

Četvrti set bio je najuzbudljiviji, ali ne i najdruži, trajao je 38 minuta. Wawrinka je na startu napravio break, Federer je već u slijedećem gemu uzvratio istom mjerom i do rezultata 4:4 oba tenisača su čuvala svoj servis.

Međutim, Wawrinka je u devetom gemu iskoristio treću break šansu i, a potom na svoj servis, bez izgubljenog poena, poravnao rezultat u setovima na 2:2.

Nakon prva dva sigurna gema oba igrača na startu odlučujućeg seta, Federer je u trećem gemu spasao break loptu. U naredna dva gema, obojica su osvajali svoje servise, iako je Wawrinka imao šansu za break, da bi Federer oduzeo sunarodnjaku servis i poveo sa 4:2.

Nekadašnji najbolji tenisač svijeta je bez problema potvrdio break, da bi Wawrinka prekinuo njegov niz, ali je Federer bez izgubljenog poena odservirao za meč.