Nadal predao, Čilić u polufinalu

Tenis 23. jan 201809:16 > 13:13
Mark Kolbe, Getty Images Sport

Hrvatski teniser Marin Čilić plasirao se u polufinale Australian opena pošto mu je najbolji igrač svijeta Rafael Nadal predao meč u drugom gemu petog seta zbog povrede.

Rezultat prilikom odustajanja Nadala bio je 2:2 (3-6, 6-3, (5)6-7, 6-2) i 2:0 u posljednjem za Čilića.

Nadal je sredinom četvrtog seta zatražio medicinski tajm-aut zbog bolova u butnom mišiću. Uspio je da izdrži taj set do kraja, iako se vidjelo da se otežano kreće, ušao u posljednji, međutim, poslije izgubljenog servisa na startu odlučio je da preda Hrvatu.

Čilić će u borbi za finale igrati protiv Britanca Kylea Edmunda, koji je nešto ranije savladao Bugarina Grigora Dimitrova.

U drugom setu je Čilić uspio da dva puta oduzme servis Nadalu, i to nakon pretrpljenog brejka i dođe do izjednačenja u setovima. Igrao se peti gem kada je Nadal poveo sa 3:2 uz brejk. Čilić je servirao, bilo je 15:40 kada je sudija opomenuo hrvatskog tenisera na vremensko ograničenje što je Čilića potpuno poremetilo i dvostrukom servis greškom je “predao” Nadalu gem. Ipak, odmah je uzvratio i to sa dva vezana brejka i svojim servisom na kraju došao do 1:1 iskoristivši drugu set loptu.

U trećem setu je Čilić bio taj koji je igrao bolje na rivalov servis, imao je u dva gema ukupno tri brejk lopte, ali je na kraju došao u stiuaciju da u odlučujućem devetom gemu spašava set loptu. Dobrom igrom na mreži je uspio to i da uradi, a zatim je uz dva dobra servisa i došao je do 5:5. Oba igrača su odigrala sigurne gemove na svoj servis pa je set riješen u taj brejku u kome je bolji bio Nadal koji je bio bukvalno na svakoj lopti i vraćao “nemoguće”.

Čilić je uzvratio sjajnom igrom u odveo meč u odlučujući set. Sredinom četvrtog seta kompletirao je brejk i poveo sa 4:1. Već u narednom servis gemu Nadala imao je tri brejk lopte, ali ih nije iskoristio. To ga, ipak, nije spriječilo da nastavi sa odličnim tenisom i do kraja još jednom brejkne Španca. Marin je u tom setu osvojio 77 vinera, naspram 37 Nadalovih.

Pred posljednji set važno je istaći i da se Nadal požalio na povredu, koja se očigledno odrazila i na partiju.

Poslije osvojenog brejka na startu petog seta, Nadal je odlučio da preda meč.