Nadal izgubio set 0:6, pa slavio nakon pet sati borbe

Tenis 05. sep 201806:26 > 06:31

Rafael Nadal plasirao se u polufinale US Opena, nakon pobjede u epskom meču sa Dominicom Thiemom rezultatom 3:2.

Duel je trajao gotovo pet sati, a Nadal je slavio u tie breaku petog seta rezultatom 7:5.

Protivnik Nadala u polufinalu bit će Juan Martin Del Potro. Njih dvojica nedavno su odigrali sjajan meč, također u pet setova na Wimbledonu, kada je trijumfovao Španac.

Dva tenisera sastaju se četvrti put na posljednjih pet Grand Slamova.

Dominic Thiem je odigrao perfektan prvi set i postao tek peti igrač kome je pošlo za rukom da osvoji set protiv Nadala bez izgubljenog gamea.

Španac je u karijeri. odigrao 1.106 mečeva, a prethodni put ovo mu se dogodilo u Majamiju 2017. godine.

Ipak, uspio je Rafa da se oporavi od teškog udarca, u drugom setu je bio ravnopravan rival, i stigao do prvog breaka za prednost od 5:3.

Thiem ekspresno uzvraća udarac, ali Nadal novim breakeom osvaja set – 6:4.

Austrijanac je prvi stigao do breaka u trećem setu, servirao je za osvajanje seta, ali dupla greška ga je skupo koštala. Nadal serijom od četiri uzastopna gamea uspjeva da trijumfuje 7:5.

I u četvrtom setu ponovila se ista situacija, Thiem je prvi breaknuo protivnika, ali se Nadal vratio i izborio tie-break.

Thiem je u tie-breaku poveo sa 3:0, što mu je omogućilo da na kraju izbori igranje odlučujućeg petog seta.

Rezultat u tie-breaku bio je 7:4.

Tie-breaku je igran i u petom setu, gde je Nadal konačno uspio da odnese trijumf, i zabilježi prvu Grand Slam pobjedu nakon izgubljenog seta rezultatom 6:0.