Novak i Viktor propustili 3 meč lopte, Rusi idu dalje!

Reuters/Susana Vera

Novak Đoković i Viktor Troicki izgubili su od Karena Khachanova i Andrey Rublev sa 6:4, 4:6, 7:6 (10-8) u odlučujućem meču četvrtfinala Davis Kupa.

U prvom meču četvrtfinalnog Dejvis kup duela između Rusije i Srbije Andrej Rubljov je savladao Filipa Krajinovića u dva seta, 6:1 i 6:2. Prvi bod Srbiji donio je Novak Đoković savladavši Karena Khachanova takođe u dva seta 6:3, 6:3.

Rublev/Khachanov – Đoković – Troicki 6:4, 4:6, 7:6 (10-8)

Srbija je odlično počela meč, povela je sa 3:1, ali malo opuštanje skupo je koštalo srpski par. Rusi, prevashodno Rubljov koji je igrao sjajno, uspijevaju da vrate break, onda da naprave još jedan i da rutinski privedu set kraju.

Drugi set počeo je po sličnom principu jer su Troicki i Đoković prvi došli do breaka, poveli su sa 4:1, a dvaput su srpski teniseri imali raspravu sa sudijom poslije sudijskih odluka na štetu srpskog tima, druga je imala uticaj na rezultat jer su Rusi tada vratili break – Đoković je na prvoj od dve break lopte sjajno servirao, a poslije povratka Troicki samo zakucao lopticu na protivničku stranu terena. Sudija Helver je tada napravio korekciju, challenge je pokazao da je Novakov servis bio unutra, ali je ponovljeni poen dobila Rusija.

Ipak, Viktor i Novak nastavili su da pritiskaju i da budu uporni – na 5:4 je Khachanovov dvije set lopte spasio asovima, ali je na trećoj odservirao duplu grešku.
Prvi su se u problemima u trećem setu našli srpski teniseri – na 2:2 bilo je 15-40, ali je Đoković odigrao jedan odličan poen sa osnovne linije, da bi potom i servisima uspio da spasi gem, uz dobre poteze Troickog. Novak je tražio i medicinski timeout zbog problema sa laktom, ali je nastavio da igra.

Pri vodstvu 5:4 Srbija je došla do 0-30, ali je Andrey Rublev izvrsnim servisima održao svoj tim u igri, da bi se ubrzo ušlo u tiebreak.

Tek onda počela je prava drama, Rusija je prva stigla do tiebreaka, Srbija se brzo vratila i bila je bliža pobjedi. Propuštene su tri meč lopte, od toga jedna na servis srpskog tima (Đoković), bili su to aktivni poeni, Troicki je dvaput pogriješio na volleyu, a onda je Rusija realizovala prvu meč loptu odličnim servisom Khachanova.

Đoković – Khachanov 6:3, 6:3

U prvom setu je Novak napravio break u četvrtom gemu i tako je poveo 3:1, a to je uradio nakon spašene break lopte gem prije toga. Novak se susreo sa još jednom break loptom ali je i nju spasio u petom gemu. Do kraja seta Đoković je držao svoju prednost i za 41 minut je slavio 6:3.

U drugom setu nije bilo nikakvih break prilika sve do sedmog gema u kom je Novak iskoristio drugu break loptu. Lako je riješio svoj servis gem, a još jednim breakom je završio meč. Duel je trajao sat i 14 minuta.

Rublev – Krajinović 6:1, 6:2

U prvom setu Rublev je odmah došao do breaka, Filip je imao jednu priliku u narednom gemu da napravi rebreak ali nije uspio. Rus je zato već u narednom gemu uzeo opet servis srpskom igraču, pa je lako dobio prvi set 6:1 za 21 minut.

U drugom setu opet Rublev uzima dva breaka, a Krajinović je bio potpuno nemoćan kada je protivnik servirao. Tek u petom gemu Krajinović uspijeva da se upiše na semafor, ali sjajnim servisima Rus dolazi potom do 5:1. Do kraja nije bilo breakova pa je za 31 minut Rubljov došao do trijumfa.