Šta donosi vanredno stanje u Turskoj?

Svijet 21. jul 201600:06 > 07:51
ARIS MESSINIS / AFP

Zakon o vanrednom stanju koji je u Turskoj na snazi od 1983. godine u izvjesnoj mjeri je zastario, te se ne može sa sigurnošću procijeniti kako će biti primijenjen sada, kada je predsjednik Recep Tayyip Erdogan proglasio tromjesečno varedno stanje zbog pokušaja puča, javlja atinski Radio SKAI.

Važna odredba tog zakona je što otvara put za vladavinu predsjedničkim dekretima.

Zakonom je predviđeno da se vanredno stanje proglašava u slučaju prirodnih katastrofa, epidemija, privrednih kriza i “u slučaju ozbiljnog remećenja javnog reda zbog, prvo: ozbiljnih nagovještaja nasilnih akcija čiji je cilj rušenje slobodnog demokratrskog uređenja uspostavljenog Ustavom, ili temeljnih prava i sloboda, i, drugo: u slučaju nasilnih incidenata”.

Po tom zakonu, Ministarski savjet, uzimajući u obzir mišljenje Vijeća za nacionalnu sigurnost, na zasjedanju pod predsjedavanjem predsjednika Republike proglašava vanredno stanje na dijelu teritorije ili u cijeloj zemlji za period ne duži od šest mjeseci.

Trajanje vanrednog stanja može da produži Skupština Turske, što je i činila od 1987., kada je vanredno stanje proglašeno na jugoistoku Turske, a to vanredno stanje je važilo do 2002. godine.

Po Zakonu o vanrednom stanju, mogu se ograničiti ili zabraniti saobraćaj, okupljanje, kretanje na nekim mjestima ili u neko vrijeme, može se narediti pretresanje lica, vozila i pljenidba predmeta koji se smatraju dokaznim materijalom, može se građanima narediti da stalno nose lične karte.

Može se zabraniti štampanje i distribucija novina, časopisa i drugog štampanog materijala, uvesti kontrola svih oblika štampanih i audio-vizulenih medija, kao i pozorišnih predstava i filmova koji se javno prikazuju.

Uvođenjem vanrednog stanja, po zakonu o tome, ukidaju se sva ustavna ograničenja izdavanja predsjedničkih dekreta.

Nadzor nad mjerama koje se sprovode tokom vanrednog stanja je u nadležnosti Kabineta premijera ili ministarstva koje premijer ovlasti za to, a osniva se i koordinaciono tijelo u kojem su nadležna ministarstva, prenio je Radio SKAI.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.