Nikad više djece nije patilo zbog ratova i siromaštva

Svijet 07. sep 201619:06 > 21:24
N1

Posljednji podaci govore da nikada nije bilo više djece koja su ugrožena ratovima i siromaštvom. Agencija Ujedinjenih nacija za djecu saopštila je da je skoro 50 miliona mališana širom svijeta prisilno raseljeno iz domovine zbog ratova, nasilja ili progona.

Višegodišnji rat u Jemenu, najsiromašnijoj državi Arabijskog poluostrva, odnio je hiljade života i natjerao u bjekstvo skoro polovinu stanovništva. Dječija izgrališta su poligon za tenkove a škole, vrtići i bolnice otvoreni su samo u pauzama sukoba kome se ne nazire kraj.

“Bježali smo. Moji roditelji i moja braća i sestre, cijela porodica. Sve smo ostavili u kući. Potrpali smo se u automobil i krenuli čak i bez hrane i vode”, kaže Elijas Džamil Abdulah, star 14 godina.

Mali Elijas je samo jedno od hiljade djece koje je pobjeglo od Saudijskih bombi i lokalne Al Kaide.

Unicef je u najnovijoj analizi naveo da je 28 miliona djece raseljeno zbog nasilja i sukoba. Čak 10 miliona je pobjeglo u druge države.

“Skoro 50 miliona djece su izbjeglice, migranti ili raseljeni, a čak 28 miliona je bilo žrtva rata i drugih sukoba. To je duplo više nego prije jedne decenije. Broj djece koja bježe bez roditeljske pratnje se utrostručio. To je prava kriza djece”, kaže Džastin Forsit iz Unicefa.

Sve je češći slučaj da ta djeca putuju sama, pa je tako prošle godine 100.000 maloljetnika bez pratnje podnijelo zahtjev za azil u 78 zemalja.

Evropa, koja snosi svoj dio odgovornosti za ratove na Bliskom istoku pokušava da problem drži što dalje od svojih granica.

“Terorizam nije novi problem, koji je stigao sa izbjeglicama. Ali zato što ne dolazi svaka izbjeglica sa dobrim namjerama, mi ćemo pojačati mere sigurnosti”, kaže njemačka kancelarka Angela Merkel.

Situacija je svakako bolja nego prije godinu dana, ali ima još puno toga što treba učiniti.

Unicef ukazuje da situacija ipak nije bolja. Djeci migrantima prijete opasnosti kao što su davljenje tokom prelaska mora, dehidracija, neuhranjenost, otmica, silovanje ili ubistvo. A onda će političari odlučiti da li imaju pravo na azil.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.