Britanski sud oslobodio Todorića zbog odluke hrvatskog suda

Svijet 08. nov 201709:25 > 09:27
N1

U pratnji svojih britanskih odvjetnika Ivica Todorić ušao je u policijsku postaju jučer u 08,40 po britanskom vremenu. Njegovi odvjetnici, doznajemo iz sudskog izvora, bili su u stalnom kontaktu s britanskom policijom i tužiteljstvom.

Nakon što je zaprimljen EUN, dogovorili su s policijom i tužiteljstvom da će se Ivica Todorić dobrovoljno odazvati policiji i sudu na osnovu Europskog uhidbenog naloga (EUN).

Nakon kratke identifikacije i predaje putovnice na policiji, Todorić je odmah upućen da se javi sudu koji je određen kao nadležan za slučaj. Odmah po dolasku na sud, u pratnji supruge i odvjetnika, Todorić je odveden u pritvorsku jedinicu. U pritvoru mu je cijelo vrijeme omogućen fizički kontakt s braniteljem Timothy Ottyjem i njegovim timom. U pritvorskoj jedinici je bio sve do 16 sati po britanskom vremenu dok je sudac prikupljao svu potrebnu dokumentaciju. Supruga je cijelo vrijeme čekala u sudskoj čekaonici i nije mogla izravno kontaktirati s Todorićem.

Samo jedno pitanje za Todorića

U 16 sati izveden je pred suca i odgovorio je samo na jedno pitanje i to pristaje li ili ne na izručenje Hrvatskoj. Sudac ni u jednom trenutku nije otvarao meritum samog slučaja ili sumnji zbog kojih djela je zatraženo njegovo izručenje.

Kako doznajemo od našega izvora, tužitelj Benjamin Seifert zatražio je od suda da se Todorić zadrži u zatvoru zbog opasnosti od bijega. Branitelji su, suprotno tome, redali činjenice na osnovu kojih su tražili njegovo puštanje na slobodu do odluke suda, doznajemo iz izvora u britanskom sudu.

Presudni argument branitelja

Prvi je argument bio da nema opasnosti od bijega jer se Todorić dobrovoljno pojavio na policiji i sudu je poznata je njegova adresa u Londonu. Drugi i presudni argument je bio da nema opasnosti od utjecaja na svjedoke. To su potkrijepili odlukama hrvatskog suda koji je svu 14-oricu suosumnjičenih u Hrvatskoj pustio na slobodu i to bez ikakvih zaštitnih mjera pa ni odredbe o opasnosti od utjecaja na svjedoke, a nisu im ni oduzete putne isprave. Sudac je prihvatio argumente branitelja i to prije svega upravo zbog odluke suda u Hrvatskoj koji je sve osumnjičene pustio na slobodu.

Zaštitne mjere

Sudac Richard Blake je ipak donio zaštitne mjere za samog Ivicu Todorića: odredio mu je da mora nositi elektronski uređaj na nozi, ali taj mu uređaj nije odmah stavljen već će to biti učinjeno idućih dana. Sud je odredio jamčevinu od 100 tisuća funti, ali zbog kasne odluke suda i radnog vremena banaka, sud je odredio da jučer jamčevina ne mora biti uplaćena, već će to biti učinjeno danas.

Sud je odredio da mora boraviti isključivo na adresi na kojoj je prijavljen u Londonu. Isto tako, u kući na adresi mora obavezno boraviti samo između ponoći i tri ujutro svakoga dana. Može i neograničeno kontaktirati koga želi.

Svakog se ponedjeljka, srijede i petka između 4 i 6 popodne mora javiti u točno određenu policijsku postaju i staviti svoj potpis na formalni dokument o nadzoru. Ne smije napuštati London.

Oduzeli putovnicu supruzi

Zanimljivo, kao mjera opreza i garancije da će se pridržavati svih zahtjeva, putovnica je oduzeta i njegovoj supruzi koja s njim boravi u Londonu. No, ona može uz predočenje povratne avionske karte podići svoju putovnicu, primjerice za posjet Hrvatskoj, ali je mora odmah vratiti policiji nakon povratka s puta.

Objašnjenje suda o primjeni EUN-a

Sud je djelovao, za razliku od tumačenja koja su se jučer pojavila u Hrvatskoj, isključivo na osnovi EUN-a. Rok od 60 dana sud nije smatrao realnim za prikupljenje svih dokaza za izricanja odluke, jer smatra da riječ o vrlo opsežnom slučaju. Stoga je odlučio da sva potrebna dokumentacija sudu mora biti predana do 02.03. 2018., kada će biti održano i preliminarno ročište, ali samo kako bi se utvrdilo da je sudu predana sva potrebna dokumentacija. Na tom preliminarnom ročištu, Todorić se ne mora pojaviti, trebaju doći samo njegovi odvjetnici.

Todorić može tražiti smanjenje zaštitnih mjera

Isto je tako zanimljivo da odvjetnici već u roku od mjesec dana od danas mogu, ako Todorić poštuje sve odluke suda, zatražiti da se smanje, odn. djelomično ukinu, mjere naložene jučer. primjerice, da se u policiji ne mora pojavljivati tri, već samo jedan dan u tjednu. Sud može, ali ne mora prihvatiti te olakšane mjere, saznajemo od izvora u britanskom sudu.

Zanimljivo je i da je Todorić rekao da namjerava i dalje pisati blog iako su ga britanski odvjetnici savjetovali da prestane s objavljivanjem bloga. Isto tako, odvjetnici su mu i jučer savjetovali da ne daje nikakve izjave nakon izlaska sa suda, čega se Todorić, očito, nije pridržavao.