Kalifornija najavila povlačenje Nacionalne garde s granice s Meksikom

Svijet 11. feb 201921:21 > 21:27
Tanjug/AP Photo/Delcia Lopez, File

Guverner Kalifornije Gavin Newsom objavio je kako je spreman povući stotine tisuća pripadnika savezne Nacionalne garde s američko-meksičke granice, što je udarac za predsjednika Donalda Trumpa koji smatra da se tamo događa prijetnja za državnu sigurnost.

U govoru koji je predviđen za utorak novoizabrani demokratski guverner reći će da su ilegalni prelasci granica pali na najmanju razinu od 1971., a da je broj neregistriranih stanovnika u Kaliforniji pao na najnižu stopu u 10 godina, otkrio je njegov glasnogovornik Brian Ferguson.

“Granična ‘hitna situacija’ nije ništa više od izmišljene krize – a kalifornijska Nacionalna garda neće biti dio tog političkog teatra”, napisao je Gavin Newsom na Twitteru.

On će zbog toga preusmjeriti 360 pripadnika tih snaga s granice na “prave prijetnje” saveznoj državi poput krijumčarenja droge i požara, dodao je glasnogovornik.

Newsonov ured još nije otkrio kada će se to dogoditi.

Njegov prethodnik Jerry Brown je pristao poslati trupe na granicu prošlog travnja nakon što je postigao sporazum s Trumpovom vladom koja je obećala da će se vojska usredotočiti na kriminalne bande i krijumčare, no da neće provoditi zakone o imigraciji.

Guvernerka New Mexica Michelle Lujan Grisham, demokratkinja, prošli je tjedan naredila većini pripadnika Nacionalne garde na granici da se povuku, također odbacivši Trumpove tvrdnje o krizi.

Grisham je predsjednikove opetovane izjave o migracijskoj krizi na granici prozvala “šaradom”. Trupe u New Mexicu na granicu je poslala njezina republikanska prethodnica Susana Martinez na Trumpov zahtjev.

Trump je ovaj mjesec na granicu poslao dodatnih 3,7 tisuća američkih vojnika.

Američki predsjednik stalno ukazuje na prijetnju ilegalne imigracije, a kao prioritet svog mandata odredio je izgradnju zida na granici. No demokrati to pokušavaju spriječiti, tvrdeći da je zid nepotreban i preskup.

Trumpov zahtjev za 5,7 milijardi dolara vrijednim zidom doveo je do 35 dana duge blokade američke vlade, najduže u povijesti, završene prošli mjesec bez osiguranih sredstava za zid. Trump je pristao privremeno financirati vladu tri tjedna kako bi zastupnicima omogućio vrijeme za pronalazak kompromisa i sprječavanje još jedne blokade 15. veljače.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.