Prodaje li Trump nuklearnu tehnologiju Saudijskoj Arabiji?

Svijet 25. feb 201907:48 > 07:49
Reuters/Jonathan Ernst

Hoće li SAD već uskoro snabdjeti Saudijsku Arabiju nuklearnom tehnologijom u civilne svrhe? Dođe li Saudijsko kraljevstvo u posjed ove tehnologije to bi moglo destabilizirati cijeli region. I Izrael je zabrinut.

Radi li to on ili ne? Američki poslanici žele provjeriti da li američki predsjednik Donald Trump požuruje prodaju osjetljive nuklearne tehnologije Saudijskoj Arabiji. Više “zviždača” je upozorilo da postoji mogući kažnjivi konflikt interesa, saopćila je Komisija za istrage Predstavničkog doma američkog Kongresa. Članovi Predstavničkog doma strahuju da bi Saudijsko kraljevstvo moglo iskoristiti američku tehnologiju za izgradnju atomske bombe. To bi moglo dodatno produbiti napetosti između Rijada i njegovog suparnika Teherana.

Ipak koliki je korak od civilnog do vojnog korištenja nuklearne energije? Obje tehnologije su “jedna s drugom toliko usko povezane, da se jedva mogu odvojiti jedna od druge”, navodi se u jednom dokumentu Bonn International Center for Conversation – BICC. “Korištenjem nuklearne energije u civilne svrhe može se ostvariti znanje, dobiti materijali i razviti tehnologije koji su međutim upotrebljivi i za korištenje nuklearne energije u vojne svrhe”, navodi se dalje u izvještaju.

Međutim Saudijska Arabija nije u prvoj liniji zainteresirana za korištenje nuklearne energije u vojne svrhe, kaže ekspert za ovu zemlju Sebastian Sons iz Njemačkog društva za vanjsku politiku (DGAP). Sons kaže da je Rijad pod ogromnim ekonomskim pritiskom. Saudijska Arabija se upravo pokušava osloboditi svoje ekonomske ovisnosti o nafti čiji izvoz još uvijek iznosi 80 posto državnih prihoda, kaže Sons. Zbog toga zemlja, kako kaže, već dugo vremena ulaže napore da svoju ekonomiju na polju energije učini raznolikom. “Tu postoje veliki napori pri kojima važnu ulogu igra i područje nuklearne energije”, kaže Sons za DW. U tom smislu je, kaže Sons, zemlja upućena na suradnju sa drugim partnerima, posebice sa SAD-om.

Saudijska Arabija doduše trenutno nije u stanju proizvoditi nuklearnu energiju bez međunarodnih partnera, kaže Sons. Generalno gledano, kako on kaže, zemlja naravno teži što je moguće većoj neovisnosti u ovoj tehnologiji. U martu 2018. godine je Saudijsko kraljevstvo usvojilo Nacionalni nuklearni plan koji predviđa izgradnju najmanje 16 nuklearnih elektrana u narednih 20 godina. “Pri tome potpuno odlučujuću ulogu igraju velika preduzeća poput Saudi Aramco-a. Aramco bi naravno i u daljem razvijanju nuklearne energije sigurno bio jedan od važnijih aktera”, kaže Sons.

Nestabilni region

Tema nuklearne energije već godinama unosi nemir u regionu. Započela je prvobitno sa nuklearnim programom Irana koji je istodobno najveći konkurent Saudijske Arabije u regionu. Od kako se Teheran intenzivno trudi da razvije svoju nuklearnu tehnologiju i Saudijsko kraljevstvo razmišlja o toj opciji.

Nakon što su SAD ponovo prekinule Sporazum o atomskom naoružanju sa Iranom iranska vlada sa posebnim nepovjerenjem gleda u pravcu Rijada. Na navode u izvještaju američkog Senata iranski ministar vanjskih poslova Mohamed Dschawad Sarif je reagirao vrlo oštro. On je na Twitteru objavio sljedeće: “Prvo raskomadani novinar: sada nedozvoljena prodaja nuklearne tehnologije Saudijskoj Arabiji bacaju svjetlo na SAD koje govori o licemjerstvu”.

Kritike iz Izraela

Kritike na moguće nuklearne planove Saudijske Arabije dolaze i iz Izraela. Doduše Rijad i Jeruzalem su se, motivirani zajedničkim suparništvom prema Iranu, međusobno približili. Ipak na nuklearne ambicije Saudijskog kraljevstva se u Jeruzalemu gleda skeptično. Izrael je u osnovi protiv toga da jedna arapska zemlja dođe u posjed atomske tehnologije, kaže izraelski analitičar Yoni Ben Menahem i razgovoru za DW.

To važi i kada je riječ o Saudijskoj Arabiji: “Nikada se ne zna ko bi tamo u jednom trenutku mogao preuzeti vlast. Ako bi tamo kormilo preuzele ekstremističke snage atomska energija u civilne svrhe bi se mogla početi korisititi i u vojne”, kaže Ben Menahem. Osim toga posjedovanje nuklearne energije od strane Saudijske Arabije bi moglo dovesti i druge zemlje regiona u situaciju da ulože napore za razvijanje ove tehnologije. “A to znači da bi region mogao započeti utrku u nuklearnom naoružanju”, kaže Ben Menahem. Tu opasnos vidi i ekspert za Bliski istok Sebastian Sons. Princ Mohammed Bin Salman je izjavio da njegova zemlja mora reagirati ukoliko se Iran ponovo posveti svom nuklearnom programu, kaže Sons. “U Saudijskoj Arabiji se diskutira o toj opciji. Oni smatraju da su obavezni da se također naoružaju”, kaže Sons. Budu li se nastavile napetosti između Saudijske Arabije i Irana to će potkopati stabilnost u cijelom regionu”, upozorava Sons.