U Briselu počeo vanredni samit lidera EU o Brexitu

Svijet 10. apr 201919:47 > 19:53
Pixabay (ilustracija)

Lideri članica Evropske unije započeli su vanredni samit u Briselu na kojem razgovaraju o predstojećem istupanju Velike Britanije iz te organizacije (Brexit).

“Došla sam na samit sa zahtjevom liderima Evropske unije da kratkoročno prolongiraju Brexit“, kazala je britanska premijerka Theresa May pri ulasku u sjedište Evropske unije.

Ističući kako je Velika Britanija prvobitno već trebala istupiti iz Unije, May je kazala kako je žalosna zbog toga što britanski parlament nije odobrio sporazum o Brexitu koji je britanski vlada postigla sa zvaničnim Briselom.

“I dalje tvrdim da je taj sporazum mogao osigurati meki i uređeni rastanak“, kazala je May i dodala kako naporno radi i pregovara s britanskom opozicijom kako bi što prije problem bio prevaziđen.

“Tražim odgađanje Brexita do 30. juna. Cilj ovog samita je osiguravanje prolongiranja Brexita kako bismo u tom periodu usaglasili sporazum o regularnom rastanku“, kazala je May.

May tvrdi da je moguće da britanski parlament odobri sporazum o Brexitu do 22. maja.

Njemačka kancelarka Angela Merkel je kazala kako je uvjerena da će lideri Evropske unije odobriti prolongiranje Brexita.

“Moramo se zapitati šta nam je u interesu i od koristi. Naš interes je zasigurno da osiguramo regularni izlazak Velike Britanije i očuvamo jedinstvo 27 članica Evropske unije“, poručila je Merkel.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron je pak kazao kako lideri Evropske unije trebaju shvatiti zašto Velikoj Britaniji treba još vremena za Brexit.

“Još uvijek nije donešena odluka o prolongiranju Brexita. Izlazak iz Evropske unije je izglasao britanski narod, a nije naše da se protivimo tome“, kazao je Macron.

Francuski predsjednik Macron također je kazao kako Brexit ne smije ugroziti projekt jedinstvene Evrope.

I premijer Holandije Mark Rutte smatra da Brexit bez sporazuma nije moguć te je dodao da će prolongiranje Brexita biti glavna tema samita u Briselu.

Švedski premijer Stefan Lofven tvrdi kako prolongiranje procesa Brexita samo po sebi neće riješiti niti jedan problem, već dati dodatno vrijeme vlastima Velike Britanije da dođu do rješenja.

Lofven je također kazao kako Brexit odveć previše zaokuplja dnevni red Evropske unije i kako iritira to što još uvijek nema rješenja.

Čelnik Evropske komisije Donald Tusk je u pismu liderima Evropske unije uoči današnjeg samita naveo kako je potrebno razmotriti opciju dugoročnijeg prolongiranja Brexita. Naveo je i mogućnost fleksibilnog prolongiranja ne dužeg od jedne godine.

U Velikoj Britaniji je 23. juna 2016. godine održan referendum na kojem je 52 posto birača glasalo za izlazak iz Evropske unije. Aktiviranjem procesa Brexita Velika Britanija je prvobitno trebala napustiti EU 29. marta.

Britanski parlament je u više navrata odbio odobriti sporazum koji je vlada te zemlje postigla s liderima Evropske unije, pa je Brexit prolongiran do 12. aprila.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad