Erdogan u iznenadnoj posjeti Libiji: Grčka se ništa ne pita

Svijet 25. dec 201914:24 > 14:27
Anadolija

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan izjavio je da kriza u Libiji ozbiljno zabrivanjava i susjedne zemlje, uključujući i Tunis.

Erdogan se danas u okviru iznenadne posjete u Tunisu sastao sa predsjednikom te afričke zemlje Kaisom Saiedom, a nakon sastanka kazao je da su razgovarali i o aktuelnoj krizi u Libiji.

“Uvjeren sam da će Tunis dati konstruktivan doprinos u uspostavi stabilnosti u Libiji. Razgovarali smo o mogućim potezima i saradnji u uspostavi primirja i političkom procesu rješavanja krize u Libiji“, kazao je Erdogan.

Turski predsjednik Erdogan dalje je kazao da zvanična Ankara sarađuje sa međunarodno priznatom Vladom nacionalnog jedinstva Libije na čijem čelu je Fayez al-Sarraj.

“Zajednički činimo korake sa Sarrajom koji ima međunarodno priznanje. Khalifa Haftar nema takvo svojstvo. Nemojmo dozvoliti da takvi gaze našu braću u Libiji“, poručio je Erdogan.

Erdogan je komentirao i prisustvo stranih plaćenika koji se bore u redovima Haftarovih separatističkih snaga.

On je kazao da postavlja pitanje s kojim svojstvom, zadatkom i vezama je u Libiju ušlo 5.000 takvih lica iz Sudana i 2.000 iz grupe Wagner iz Rusije.

Erdogan je o mogućem slanju turske vojske u Libiju kazao da turska vojska nigdje nije išla bez poziva, a da će razmotriti eventualni takav poziv Libije.

Komentirajući nedavno potpisane dogovore između Turske i Libije, Erdogan je kazao da su ti dokumenti ratificirani u turskom parlamentu i da je u toku dalja procedura.

“Nema govora o tome da u tom predmetu postoji osnov da se za nešto pita Grčka“, poručio je Erdogan.

S Erdoganom u posjeti Tunisu boravili su i šef turske diplomacije Mevlut Cavusoglu, turski ministar odbrane Hulusi Akar i šef Turske obavještajne službe (MIT) Hakan Fidan.

Turska je krajem novembra s međunarodno priznatom Vladom nacionalnog jedinstva Libije potpisala dva sporazuma o vojnoj saradnji i o razgraničenju na Sredozemnom moru.

Libija je poprište duboke političke i sigurnosne krize još od 2011. godine kada je ubijen Muammar Gaddafi. Od tada traje borba za dominaciju između rivalskih tabora sa sjedištima u Tripoliju i Tobruku.

Lider separatističkih snaga na istoku Libije Khalifa Haftar u aprilu je pokrenuo napad za zauzimanje Tripolija, što su snage Vlade nacionalnog jedinstva Libije osujetile operacijom “Borkan al-Ghadab”. Prema podacima Ujedinjenih nacija, u sukobima u Tripoliju poginulo je najmanje hiljadu, a ranjeno 5.000 osoba.

Haftarov tabor podržavaju neke zemlje, kao što su Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati, dok Vlada nacionalnog jedinstva u Tripoliju uživa priznanje od strane Ujedinjenih nacija i međunarodne zajednice.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad