Sud upozorio Mijanmar da mora spriječiti genocid nad Rohinja muslimanima

Svijet 23. jan 202018:02 > 21:05
N1

Mijanmar zemlja na čijem se čelu nalazi dobitnica Nobelove nagrade za mir upozorena je od Međunarodnog suda pravde da mora spriječiti bilo kakvu mogućnost počinjenja genocida nad Rohinja muslimanima. Ovime je otvorena mogućnost da se u narednom periodu aktivno nadzire stanje u ovoj zemlji, a u proteklim godinama Mijanmar je zbog počinjenih zločina napustilo više od 700.000 ljudi, a većina njih se nalazi u susjednom Bangladešu.

Međunarodni sud pravde je u svojoj odluci naveo da populacija Rohinja muslimana mora odmah biti zaštićena od protjerivanja i zločina te da se mora sačuvati sva dokumentacija koja je prikupljena o prethodnim zločinima. Ovakva odluka je bazirana na zahtjevu Gambije za hitnim mjerama zaštite ove populacije. Konačna odluka suda u Hagu bi se mogla čekati godinama.

“Imajući u vidu dužnost Mijanmara da ispunjava svoje obveze iz Konvencije o genocidu, Sud smatra da s obzirom na ranije opisanu situaciju Mijanmar mora, u skladu sa svojim obavezama iz Konvencije i u odnosu na članove grupe Rohinja na njenom teritoriju, poduzeti sve mjere u okviru svoje moći da spriječe počinjenje svih radnji iz domena članka 2. Konvencije o genocidu”, rekao je predsjednik Suda Adbulqawi Ahmed Yusuf.

Vojni predstavnici Mijanmara su u prvim rekacijama na odluku kazali kako će prevazići sve prepreke koje su se našle pred njima.

“Mislim da smo dobro surađivali s Vladom na našoj odbrani na sudu. U svakom slučaju, očekujemo najbolje. Ali za najgore se događa, vjerujemo da možemo prevladati izazov ako se ujedinimo i radimo zajedno. Mi smo suverena nacija”, kazao je to portparol Vojske Mijanmara Zaw Min Tun.

Vjerski lideri i aktivnsti za zaštitu prava Rohinja pozdravljaju odluku Suda, te dodaju da u narednom periodu treba raditi na ispunjavanju njenih odredbi.

“Međunarodni sud pravde je donio odluku o većini pitanja koja je pokrenula Gambija. S druge strane, Sud je odbacio glavni prigovor mijanmarske vlade, a to je da prihvati istražnu misiju UN-a. Gledajući presudu svjetskog suda, mislim da je zaključak zadovoljavajući za obje zemlje”, objasnio je aktivista za ljudska prava Maung Saung Kha.

Aye Lwin, član savjetodavnog tijela Rohinja muslimana istaknuo je značaj presude:

“Kao građanin jako sam sretan jer Mijanmar želi pravdu, Mijanmar želi pravednost i Mijanmar se bori da dostigne demokratske ciljeve. Dakle, ovo je vrlo važno. Mislim da će ova presuda biti pokretačka snaga prema ljudima u Mijanmaru za pomirenje i jedinstvo.”

Nalozi Međunarodnog suda pravde u ovom slučaju odmah su poslani Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija koje će razmatrati bilo kakve odgovore mijanmarske strane. Ova zemlja je u međuvremenu dobila podršku Kine koja je jedna od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad