EU i Velika Britanija – novi početak za dvije strane, slijede teški pregovori

Svijet 01. feb 202019:31 > 19:54
Reuters/Simon Dawson

Spuštanjem zastava Velike Britanije sa jarbola ispred institucija Evropske unije u Briselu i njhovo odlaganje u muzej označilo je novi početak za dvije strane. U Briselu kažu da će raditi na spoljnjem i unutrašnjem jačanju EU i očekuju teške pregovore sa Londonom oko budućih odnosa nekadašnjih saveznika.

Nova era. Tako u Briselu komentarišu jutro koje je osvanulo bez Velike Britanije u Evropskoj uniji. Evropski čelnici, iako razočarani zbog razvoja situacije, poručuju da će raditi na unutrašnjem i spoljnjem jačanju tog saveza.

Izlazak Britanije iz EU je skoro pa formalne prirode, jer će do kraja ove godine Velika Britanija poštovati propise Evropske unije i postupati po njima. Moći će da potpisuje bilateralne sporazume u svoje ime, ali oni neće početi da se primjenjuju do kraja prelaznog perioda.

Taj prelazni period od 11 mjeseci je posebno značajan, jer u tom roku nekadašnji saveznici moraju da dogovore kako će na dalje sarađivati. A tema je mnogo, od transporta, avionskog saobraćaja, dozvola za teretni saobraćaj, preko održavanja standarda kvaliteta proizvoda, trgovinskih olakšica i carinskih naknada, do razmjene podataka, bezbjednosti ili policijske saradnje. U Briselu strahuju da 11 mjeseci neće biti dovoljno da se svi pregovori dovrše, ali na obje strane tvrde da produžetka roka neće biti.

Ključnim se smatraju trgovinski sporazumi, jer Velika Britanija želi da zadrži slobodan pristup zajedničkom evropskom tržištu, dok iz Brisela poručuju da to zavisi od toga kako će se Britanija ponašati.

Ursula von der Leyen je više puta rekla da će pristup evropskom tržištu za Britance postati teži, jer je velika razlika između toga da li je zemlja članica ili nije i uvjerava da je početna pozicija Brisela veoma jaka.

Detalji tog odnosa tek će biti utvrđeni, ali je iz njenih izjava postalo jasno da će Britanci tokom pregovaranja naići na tvrd orah. Suština je u tome da EU ni sa jednom državom na svijetu nema nulte tarife i kvote, status rezervisan samo za članice Unije, koji bi Velika Britanija željela da zadrži.

Evropsko vijeće bi na sastanku 25. februara trebalo da utvrdi početne pregovaračke pozicije, a mediji prenose da bi pregovori Lononda i Brisela mogli da počnu 3. marta. U ime EU pregovore će voditi dosadašnji pregovarač Michel Barniee.

Od 1. februara počinje da radi i EU delegacija u Velikoj Britaniji, čija je uloga da promoviše Uniju, blisko sarađuje sa britanskom vladom, institucijama, nevladinim sektorom, medijima i građanima, ali i da konotroliše primjenu Sporazuma o Brexitu, kojim je Velika Britanija izašla iz Evropske unije.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad