Preporuke Evropske komisije za povratak u "normalno stanje"

Svijet 15. apr 202018:25 > 20:15
REUTERS/Ciro De Luca

Više država članica Evropske unije već je počelo sa postepenim ublažavanjem restriktivnih mjera donijetih u okviru borbe protiv pandemije korona virusa. Danas je i Evropska komisija izašla sa preporukama kada i kako bi trebalo relaksirati situaciju i početi povratak u normalno stanje.

EU se priprema za ublažavanje mjera uvedenih u okviru borbe protiv pandemije korona virusa. Države članice EU sada su dobile i pisana uputstva iz Brisela, u vidu preporuka koje bi trebalo da poštuju, kako bi pažljivo i štiteći građane i biznis, izašle iz kriznog perioda. Uputstva su:

– Postepeno ukidanje mjera i praćenje efekata
– Zamjena opštih mjera konkretnim mjerama (produžena zaštita starijih, obavezna dezinfekcija i dr.)
– Koordinisano ukidanje kontrola na unutrašnjim granicama (otvaranje spoljnih granica u drugoj fazi)
– Fazno pokretanje privrednih aktivnosti (kako se ne bi svi odjednom vratili na posao)
– Održanje socijalnog distanciranja u odnosu na oblast (od škola i trgovina do masovnih manifestacija)
– Javim kampanjama održati napore za sprečavanje širenja virusa

Da bi se prešlo na ulblažavanje mjera, Evropska komisija savjetuje da epidemiološki kriterijumi budu osnov za to, odnosno da se sačekla da dođe do drastičnog pada broja zaraženih, da se dostignu potrebnih zdravstveni kapaciteti za liječenje ne samo oboljelih od COVID-19, već i od drugih bolesti i da se obezbijedi sistem praćenja kretanja virusa u vidu masovnog testiranja.

Dok se ti uslovi ne ispune, ne bi trebalo ublažavati donijete mjere, poruka je iz Brisela.

“Vlasti u državama članicama bi morale veoma pažljivo da procijene koje je najbolje vrijeme za početak ublažavanja restriktivnih mjera, i da ih ublažavaju jednu po jednu. To je težak zadatak, jer su države članice Unije pogođene na različite načine, u smislu intenziteta širenja zaraze, ali i vremena početka pandemije”, rekla je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. 

Evropska komisija najavljuje i izradu Strateškog plana obnove, za koji kažu da će u osnovi imati dugoročni budžet EU, oko koga su pregovori uveliko u toku. 

Evropska komisija trebala je prošle sedmice da saopšti izlaznu strategiju, ali se od toga odustalo, nakon što su se pojedine države članice pobunile da je prerano. U međuvremenu, pojedine su počele same da ublažavaju mjere, bez koodirnacije i instrukcija iz Brisela, a među njima su Češka, Austrija, Danska, pa i Italija.

Druge države neće ublažavati mjere prije maja, na primjer Francuska i Belgija, dok se pojedine tek pripremaju za to, kao što su Njemačka ili Luksemburg – koji bi sljedeće sedmice trebalo da otvori gradilišta, butike i druge prodavnice.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad