Stručnjak: Zapad znao za virus i čekao mjesec i po dana da reaguje

Svijet 02. maj 202017:47 > 21:58
Reuters/Printscreen

Iako se u svijetu rast broja zaraženih i preminulih od pandemije korona virusa postepeno smanjuje, ne prestaju diskusije o porijeklu ovog virusa i o tome da li je reakcija na svjetskom i nacionalnim nivoima bila dovoljno brza i dovoljno efikasna.

SAD, Australija i nekoliko drugih zapadnih zemalja optužuju Kinu da je krila podatke, i da je možda virus stigao iz laboratorije u Vuhanu. 

Kao odgovor na sumnje da je WHO kasnila sa proglašenjem pandemije, direktor te organizacije rekao je da je saopštenje od 30. januara dalo “dovoljno vremena ostatku svijeta da pronađe odgovor”.

“30. januara smo postigli konsenzus da se proglasi vanredna situacija, na osnovu nauke i provjerenih dokaza. Tada smo izvan Kine imali samo 82 potvrđena slučaja i nijedan fatalan ishod. Ja i moje kolege vjerujemo da je sve učinjeno na vrijeme”, rekao je direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zapadne zemlje ignorisale su upozorenja na pandemiju COVID-19 objavljena u januaru i izgubile više od mjesec dana, prije nego što su preduzele prve akcije na suzbijanju širenje virusa, upozorio je glavni urednik britanskog medicinskog časopisa.

“Sve smo znali u posljednjoj sedmici januara, ali većina zapadnih zemalja i Sjedinjene Države izgubile su cijeli februar i početak marta prije nego što su nešto preduzele. To je ljudska tragedija COVID-19. Zahvaljujući radu kineskih ljekara i naučnika iz međunarodnih organizacija, sve su informacije bile poznate u januaru. Ali iz razloga koji je i dalje teško razumijeti svijet nije obratio pažnju”, kaže doktor Richard Charles Horton.

Svjetska zdravstvena organizacija još jednom je odgovorila i na optužbe, koje najčešće izriče američki predsjednik Trump, da je virus kreiran u kineskim vojnim laboratorijama.

“Iznova i iznova brojni naučnici su pregledali sekvence virusa, i uvjereni smo da je on prirodnog porijekla. Sada je važno da ustanovimo ko je prirodni domaćin virusa, da bi razumjeli prijenos na ljude. Tako će biti moguće ustanoviti mjere prevencije”, rekao je izvršni direkor Programa zdravstvene zaštite WHO-a Micheal Ryan.

U SAD, zemlji sa najviše zaraženih i preminulih, vodi se rasprava da li je Trumpova administracija na vrijeme reagovala na pojavu virusa. O tome je 6. maja pred Kongresnim odborom trebalo da svjedoči vodeći američki stručnjak, Anthony Fauci. Bijela kuća je međutim spriječila njegovo svjedočenje, jer ga smatra kontarproduktivnim.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad