Zašto je policija u SAD tako moćna?

Svijet 09. jun 202016:32 > 16:33
REUTERS/Lindsey Wasson

Američka policija je u poslednjih nekoliko decenija znatno ojačala. Budžet je veliki, skoro niko je ne kontroliše, a zakoni štite njene pripadnike visokim stepenom imuniteta.

Najnoviji prijedlog budžeta grada Los Anđelesa je izazvao buru negodovanja na društvenim mrežama. Gradonačelnik Erik Garseti je policiji namijenio najviše novaca od svih resora – 1,8 milijardi dolara od ukupno 5,4 milijardi dolara. Na primjer, odjeljenje za izgradnju stanova i komunalne investicije dobilo je 82 miliona dolara. Budžet još nije usvojen, pa je Garseti zbog negodovanja obećao da će dio sredstava koje je namjenio policiji preusmjeriti za dobrobit afroameričke i drugih etničkih zajednica. Ali će izdaci za policiju ostati ogromni.

Takva budžetska stavka je uobičajena u američkim gradovima. To je posljedica dobrog lobiranja za policiju još iz vremena devedesetih, kaže Stjuart Šrader, sozilog na Univerzitetu Džons Hopkins:

„Međunarodno udruženje šefova policije nije pokušalo samo da utiče na donošenje oštrijih zakona za suzbijanje kriminala. Oni su pokušali da nametnu obavezu da političari policiji polažu račune, a ne obrnuto”. Ovo je Šrader napisao u jednom tekstu iz 2019 koji je objavljen pod naslovom: „Sebe štititi i sebi služiti: Policija u SAD od šezdesetih do danas”.

Šrader naglašava da bi u mnogim dijelovima Amerike, gde je stopa kriminala u stalnom opadanju, bilo moguće da se smanji obim policijskih aktivnosti, ali po njemu policija štiti svoje resurse, umjesto da oslobodi kapacitete: „Policija više nije spremna da odustane od svog profita, pa sve više stavlja zastupanje sopstvenih interesa iznad stvarnog zadatka – suzbijanja kriminala”.

Poziv na ukidanja policije

U Sjedinjenim Američkim Državama postoji pokret koji ima cilj da se policiji radikalno smanji budžet i da se ona potom potpuno ukine. Ovih dana je ta diskusija ponovo oživjela.

Relik Hejz, osnivač je organizacije „Organajzing blek” koja okuplja aktiviste u Baltimoru. On kaže da bi novac, koji dobija policija, trebalo preusmjeriti „na kreativne procese, kako bi se eksperimentisalo sa drugim idejama i razmislilo kako bezbjednost još može da izgleda:

„Trebalo bi da investiraju u stvari za koje znamo da su potrebne ljudima. Naime, znamo da kriminal nastaje tako što ljudi ne raspolažu resursima koji su im potrebni”. Hejz dodaje: „Kao što se vidi u opštinama širom Amerike, one su potpuno bezbjedne kad tamo nema ni jednog jedinog policajca. Zašto se opštine u kojima ima mnogo policajaca smatraju nedovoljno bezbjednim?”

Policija pokušava dodatno da oteža posao istraživanja komunikacije sa građanima jer podatke i dokaze zadržava samo za internu upotrebu. U policijskim statistikama, kako kaže sociološkinja Alijasa Suel, koja predaje na Univerzitetu Emori u Atlanti, često nedostaju bitni podaci kao što su boja kože ili pol.

Rasizam od epohe ropstva

Kada bijeli policajac ubije nenaoružanu crnu osobu, njegove kolege, političari i dijelovi javnosti ga nazivaju „trulom jabukom” – sugerišući time da se radi o pojedinačnom slučaju i da u svakom žitu ima kukolja. Upravo tu formulaciju je upotrijebio i savjetnik za bezbjednost Robert O'Brajen u intervjuu za CNN govoreći o policajcu koji je usmrtio Afroamerikanca Džordža Flojda:

Ne vjerujem da postoji institucionalni rasizam”, rekao je on i dodao: „Vjerujem da su 99,9 procenata naših policijskih službenika izvanredni Amerikanci. Naravno, uvijek postoje „trule jabuke”.

Alijasa Suel smatra da nije dovoljno da se pažnja usredsredi na pojedinačne policajce: „Loš policajac je loša sjemenka. On stvara mreže pomagača. Da bi došli do koštice morate da razrežete jabuku. Ako je koštica pokvarena istruliće cijela jabuka”.

Suel istražuje strukturalni rasizam i tvrdi da je on u današnjim policijskim institucijama još uvijek živ: “Kako bi se to razumjelo, mora se ići u prošlost sve do ropstva. Patrole za odbjegle robove su prethodnici današnje policije. Današnji policajci svrstavaju ljude koji imaju crnu ili smeđu kožu – u kriminalce. A kada ste nekoga označili kao kriminalca, onda imate pravo da ga odstranite iz društva”.

Ne samo da se policijsko nasilje u sjedinjenim Američkim Državama toleriše već ga i predsjednik Donald Tramp indirektno podstiče. Početkom prošle nedjelje Tramp je guvernerima prebacio da je njihova reakcija na proteste bila slaba: Ako ne dominirate, to je izgubljeno vrijeme”, rekao je on i dodao: „Onda na tebe gledaju kao na gomilu idiota. Zato, moraš da dominiraš”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad